“1-7 Nisan Kanserle Mücadele Haftası” etkinlikleri

“1-7 Nisan Kanserle Mücadele Haftası” etkinlikleri

Ülkemizde kansere dikkat çekmek amacıyla 1-7 Nisan tarihleri arası “Kanserle Mücadele Haftası” olarak kabul edilmekte ve yurt genelinde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Ünye Devlet Hastanesinde kanserde farkındalık oluşturmak ve halkı bilinçlendirmek için Kanser Birimi tarafından çeşitli etkinlikler düzenlendi.

“1-7 Nisan Kanserle Mücadele Haftası” etkinlikleri kapsamında Ünye Devlet Hastanesi Kanser Hemşiresi İlknur Saka Tütüncü tarafından Ünye Cumhuriyet Meydanı, Fevzi Çakmak Mahallesi Sosyal Tesisleri ve çeşitli okullarda kanser taramalarına dikkat çekmek, kanser ile mücadelede erken teşhisin önemi, kanserden korunma yolları hakkında farkındalığın oluşturulması ve yaygınlaştırılması amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Sebebi bilinen hastalıklar içerisinde olan kanserin kalp ve damar hastalıklarından sonra en sık görülen ikinci hastalık grubu olduğunu ifade eden Ünye Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Tamer Kutlu; “Yapılacak taramalar ile erken teşhis ve tedavi imkânlarıyla, kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması kanserle mücadele için yapılan çalışmaları daha da önemli kılmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda ülkemizde “1-7 Nisan Kanser Haftası etkinlikleriyle vatandaşlarımızın kansere karşı sağlıklı yaşam davranışları kazanmalarını hedefleniyor. Vatandaşlarımızı kanser taramaları yaptırmak üzere (kadınlarda meme kanseri(40-69 yaş), rahim ağzı kanseri (30-65 yaş), kadın ve erkeklerde kolon kanseri (50-70 yaş) KETEM, Aile Hekimlikleri, Toplum Sağlığı Merkezlerine başvurmalarını öneriyoruz” dedi.

Hakkında: semanur

Kontrol Ediliyor

16 İLDE EŞ ZAMANLI OPERASYON

16 İLDE EŞ ZAMANLI OPERASYON

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.