https://www.unyegundemhaber.com/

BAKAN KURUM ORDU İÇİN ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Ordu’ya geldi. Ordu Valiliğinde yapılan toplantı sonrası basın açıklaması yapan Bakan Kurum Ordu için önemli açıklamalarda bulundu.

Ordu Büyükşehir Belediyesi

Bakan Kurum yaptığı basın açıklamasında Ordu’nun bazı önemli noktalarında yapılacak çalışmalar, kentsel dönüşüm ve toplu konut projeleri ile ilgili bilgiler verdi. 

“ORDU’NUN GELECEK 50 YILINA DAMGA VURACAK PROJE”

Ordu Valiliğinde içinde bulunduğu toplamda 83 bin metrekarelik alanda tarihi binalarda yenileme, kentsel dönüşüm ve kent meydanı projesini hayata geçirileceğine dikkat çeken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Yatırım değeri 150 milyon lira olan Millet Bahçesi Projesi’ne Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız ve Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanlığımız ile 6. ayda ihalesini yaparak 2022 yılı içerisinde bitireceğiz” dedi

Ordu Büyükşehir Belediyesi

.

Bakan Kurum şöyle konuştu:

“Ordu’muzun geleceği adına birçok önemli kararlar aldık. Ordu Valiliğinin de içinde bulunduğu toplamda 83 bin metrekarelik alanda tarihi yenileme, kentsel dönüşüm ve kent meydanı projesini hayata geçiriyoruz. Yine bu 83 bin metrekarelik eski ordu stadyumunun da bulunduğu alanda tarihi ve tescilli binaları gün yüzüne çıkartacağız. Bu alanın altında toplamda 750 araçlık kapalı otoparkıyla şehir içindeki otopark sorununu tamamen çözecek bir projeyi hayata geçiriyoruz. Kent meydanıyla, tarihi binaların restorasyonuyla, altındaki otoparkıyla, bisiklet ve yürüyüş yoluyla yatırım değeri 150 milyon lira olan Millet Bahçesi Projesi’ni Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız ve Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanlığımız ile birlikte gerçekleştireceğiz. 6. ayın içerisinde ihalesini yapıp, 2022 yılı içerisinde Ordu’muza kazandırmak istiyoruz. Alan içerisinde bulunan tüm tarihi binaları aslına uygun şekilde restore ederek şehir kütüphanesi, millet kıraathanesi, gençlerimizin, çocuklarımızın 7’den 70’e herkesin vakit geçirebileceği bir alan haline getireceğiz. Ordu’muzun gelecek 50 yılına damga vuracak projeyi hep birlikte gerçekleştiriyor olacağız”

“ESKİ OTOGAR VE KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ ALANIN BULUNDUĞU ALANDA KENTSEL DÖNÜŞÜM OLACAK”

Altınordu ilçesi Yeni Mahalle’de bulunan eski otogar ve küçük sanayi alanının bulunduğu 56 bin metrekarelik alanda da kentsel dönüşüm projesi hayata geçirileceğini ifade eden Bakan Kurum, “Yeni Mahalle’de eski otogar ve küçük sanayi alanının bulunduğu toplamda 56 bin metrekarelik alanda bir kentsel dönüşüm projesi gerçekleştiriyoruz. Bu projeyi Bakanlığımız, Alt Yapı Kentsel Dönüşüm Müdürlüğümüz ve Ordu Büyükşehir Belediyemiz ile ortaklaşa yürüteceğiz. Yapacağımız projede bilhassa Altınordu ilçe sınırları içerisinde yeşil ve kültürel alanlarıyla, bu bölgede ihtiyaç duyulan tüm sosyal alanları içerisinde barındıracak şekli ile altında otoparklarıyla, kongre merkeziyle, kültür merkeziyle bir proje gerçekleştireceğiz. Yoğunluğumuz yatay mimari esaslı Ordu’nun kültür ve mimarisine yakışacak şekilde olacak. Bakanlığımız olarak maddi ve teknik olarak her türlü desteği vereceğiz. Bu projeyi de 6. ay itibariyle başlatıp, 2022 sonu itibariyle tamamlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“EVKAF VE SARAÇLI MAHALLERİNEDE DÖNÜŞÜM UYGULANACAK”

Ünye ilçesi Saraçlı Mahallesi ve Fatsa ilçesi Evkaf Mahallesi için de açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, “Fatsa ilçemizde Evkaf Mahallesi 520 bin metrekarelik alan içerisinde 500 tane hak sahibi vatandaşımız var. Bu alanda da kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirmiş olacağız. 520 dönümün yaklaşık 100 dönümünü tamamen millet bahçesi olarak Ordu’ya kazandırmış olacağız. Yaklaşık 500 rezerv konutla Evkaf Mahallesi’ndeki vatandaşımızın dönüşümünü de sağlayacağız. Vatandaşlarımızın gönüllerinin rızasıyla bir dönüşüm projesi gerçekleştireceğiz. Büyükşehir Belediyemiz ve Fatsa Belediyemizle projelerimizi gerçekleştirilmiş olacağız. Ünye ilçemizde Saraçlı Mahallesi’nde 79 bin metrekarelik alan üzerinde 315 esnafımız var. Burada sanayi sitesinin dönüşümü amacıyla vatandaşlarımızla yarından itibaren görüşmeye başlayacaklar. Ünye’mize Ordu’muza yakışacak, istihdamı artıracak modern sanayi sitesinin adımlarını da hep birlikte atmış olacağız” şeklinde konuştu.

“DERE GÜZERGAHINDA BULUNAN BİNALARIN YIKIMI 3 AY İÇERİSİNDE BİTİRİLECEK”

Ordu genelinde dere güzergahlarında bulunan taşkın riskli binaların 3 ay içerisinde yıkımının tamamlanacağını söyleyen Bakan Kurum, “Bu binaları kaldırarak vatandaşlarımıza da bu süreçte taşınma ve kira yardımları verilerek Ordu Büyükşehir Belediyemizin ve Valiliğimizin ortak yürüteceği bir çalışma yapılacak” dedi.

Bakan Kurum sözlerine şöyle devam etti:

“Ordu genelindeki dere güzergahı üzerinde taşkın riski altında olan binaların yıkımını da 3 ay içerisinde tamamlıyoruz. Bu binaları kaldırarak vatandaşlarımıza da bu süreçte taşınma ve kira yardımları vererek Ordu Büyükşehir Belediyemizin, Valiliğimizin ortak yürüteceği bir çalışma yapılacak. Köylerimizde ahırlı konutlar, tarım köy uygulamaları, şehrimizde az katlı ama sağlam ve güvenli alanlarda konutlarımızı inşa ediyor olacağız”

“PERŞEMBE’DE SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA VE CEPHE İYİLEŞTİRME YAPILACAK”

Perşembe ilçe merkezinde sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirmenin yapılacağını ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Perşembe ilçemizde İller Bankası Genel Müdürlüğümüz ve Ordu Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte önemli bir sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme yapılacak. Perşembe ilçemizde dere güzergahında üzerinde bulunan binaların dönüşüm projesi yine Kentsel Dönüşüm Müdürlüğümüz ve Ordu Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte yapacağız” diye konuştu.

Hakkında: GÖKHAN BEŞİKCİOĞLU

SİTE SAHİBİ

Kontrol Ediliyor

TÜRKİYE-GÜRCİSTAN DOSTLUĞU ÜNYE’DE TAÇLANDI

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı Gürcistan Parlamentosu üyeleriyle Ünye’de buluştu. Gürcistan Trabzon Başkonsolosu Nikoloz Iashvili’nin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir