BÜYÜKŞEHİR KENDİ YETİŞTİRDİĞİ FİDELERİ ÜRETİCİLERLE BULUŞTURUYOR

BÜYÜKŞEHİR KENDİ YETİŞTİRDİĞİ FİDELERİ ÜRETİCİLERLE BULUŞTURUYOR

BÜYÜKŞEHİR TOHUMDAN FİDEYE ÜRETİCİLERİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDİYOR

100 BİN FİDE ÇOCUKLAR ARACILIĞI İLE ÜRETİCİLERLE BULUŞACAK

Öncesinde satın alarak sebze fidelerini temin eden Ordu Büyükşehir Belediyesi yaptığı yeni çalışma ile artık fideleri kendi seralarında yetiştiriyor. İlk defa tohumdan fide yetiştiriciliği yapan Büyükşehir Belediyesi yeterli olgunluğa ulaşan 100 bin civarındaki bu fideleri üretici ile buluşturmaya hazırlanıyor.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in klasik belediyeciliğin dışına çıkarak başlattığı tarım ve hayvancılık hamlesi her geçen gün geliştiriliyor. Başkan Güler’in öncülüğünde Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Daire Başkanlığınca tarımsal ürün çeşitliliği ile tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan üreticilerin gelir seviyelerinin artırılması için her alanda destekler devam ediyor.

FİDELER ARTIK BÜYÜKŞEHİRİN SERALARINDA TOHUMDAN YETİŞTİRİLECEK

Bu zamana kadar 19 ilçede bulunan üreticilere 1 milyon 625 bin adet fide dağıtımı yaparak üretime ve üreticiye destek veren Büyükşehir Belediyesi bu fideleri satın alarak üretici ile buluşturuyordu. Ancak tohumun daha az maliyetli olması sebebi ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamak amacıyla üretici ile buluşturulacak olan fideler artık Büyükşehir Belediyesinin seralarında tohumdan yetiştirilmeye başlandı.

100 BİN CİVARINDA TOHUM TOPRAKLA BULUŞTURULACAK

İlk uygulamanın yapıldığı proje kapsamında Ordu Büyükşehir Belediyesi kendi serasına 100 bin civarında domates, biber, patlıcan ve salatalık tohumları ekti. Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Dairesi Başkanlığınca yetiştirilen fideler yeterli olgunluğa ulaşması ile birlikte 19 ilçede belirlenen okullarda öğrencilere dağıtılarak toprakla buluşturulacak. Bu sayede hem çocuklar kendi ürünlerini yetiştirme fırsatı yakalayacak hem de üreticiler üretime katkı verecek.

“19 İLÇEDE ÖĞRENCİLER VASITASIYLA DAĞITIMI YAPILACAK”

Ordu Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Tarımsal Üretim Şube Müdürü Mustafa Kahveci önceden piyasadan temin edilerek üreticilere dağıtılan fidelerin bu yıl tohumdan kendilerinin yetiştireceklerini söyledi.

Şube Müdürü Kahveci şöyle konuştu:

“Büyükşehir Belediyesi olarak ilimizde tarımı geliştirmek ve üreticilerimize destek olmak amacı ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’in ‘Düşünen, Üreten, Yarışan Ordu’ sloganıyla başlattığı çalışmalar kapsamında daha önceden piyasadan temin ederek üreticilerimize dağıtmış olduğumuz fideleri bu yıl tohumdan kendimiz yetiştiriyoruz. Deneme çalışması olarak başladığımız fide üretiminde şu an da yaklaşık 100 bin civarında domates, biber, patlıcan ve salatalık fidesini üretmiş durumdayız. Önümüzdeki günlerde üretmiş olduğumuz fideleri 19 ilçede belirlenen okullardaki öğrencilerimiz vasıtasıyla toprak ile buluşturacağız.”

Hakkında: semanur

Kontrol Ediliyor

ANNE OĞUL YAN YANA TOPRAĞA VERİLDİ

ANNE OĞUL YAN YANA TOPRAĞA VERİLDİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.