BÜYÜKŞEHİR SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİYOR

BÜYÜKŞEHİR SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİYOR

BÜYÜKŞEHİRDEN ORGANİK SOLUCAN GÜBRESİ

NİTELİKLİ TARIM KAPSAMINDA ÇALIŞMALARINI SÜRDÜREN ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, KİMYASAL GÜBRENİN AZALTILMASI İÇİN SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİYOR

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Başkan Hilmi Güler’in ‘Düşünen, üreten ve yarışan Ordu’ ilkesi doğrultusunda kimyasal gübre kullanımının azaltılmasını, bölgenin doğal gübre ihtiyacının karşılanmasını sağlamak ve bu konuda öncülük yapmak amacıyla solucan gübresi üretimine başladı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı toprak iyileştirici, ürün kalitesi ile toprağın su tutma oranını artırıcı özelliğe sahip olan solucan gübresi üretimi için çalışma başlattı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi

İlk aşamada 5 milyon solucandan 40 ton gübre elde eden Büyükşehir Belediyesi, yapılan çalışma sonucunda ekonomik kar sağlamanın yanı sıra kimyasal gübre kullanımının azaltılmasını hedefliyor. Organik atıklarla beslenen solucanlar aynı zamanda sıfır atık projesine de katkı sağlamış oluyor.

“5 MİLYON SOLUCANLA 40 TON GÜBRE ÜRETİLDİ”

Kaliforniya solucanından elde edilen gübrenin çalışmalarına devam edildiğine dikkat çeken Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Sefa Okutucu, “Elde ettiğimiz gübreyi Belediyemizin toprak iyileştirme çalışmalarında, tarımsal mücadelede ve ana geçim kaynağımız olan fındığın veriminin artırılmasında kullanacağız” dedi.

Daire Başkanı Okutucu şöyle devam etti:

“Yaklaşık 5 aydır üzerinde çalıştığımız solucan gübresi üretimi aşamasını tamamladık. Burada ürettiğimiz solucan gübreleri toprak iyileştirme, kimyasal gübrelemenin önüne geçme ve iklim değişikliği uyum şartlarını da oluşturarak biyolojik çalışmaları yürütebilmek adına yaptığımız bir çalışma. Gerek akademik çalışmalar gerekse saha çalışmalarıyla yaklaşık 5 milyon kadar Kaliforniya solucanından 40 ton gübre üretimi gerçekleştirdik. Bu gübreleri toprak iyileştirmede, Belediyemizin yeşil alanlarda kullanmasında ve Tarım Dairesi Başkanlığımızın tarımsal iyileştirme ve mücadelelerinde kullanılmasında sağlayacağız. Aynı zamanda ürettiğimiz solucan gübresini şehrimizin ana tarımsal faaliyeti olan fındığın verimini artırmak amacıyla kullanacağız. Teknik personelimizin üzerinde çalıştığı gübrelerin laboratuvar sonuçlarına göre asıl üretim tesisimize geçiş sağlayacağız. Bu çalışmamız ilk etapta deneme ve gözlem amaçlı yaptığımız bir çalışma.”

SOLUCAN GÜBRESİ NEDİR?

Sebze veya gıda atıklarının ayrıştırılarak solucanların sindirim sistemlerinden geçirilmesi sonucu elde edilen organik gübre olan solucan gübresi, granül yapısı ile toprağın strüktürünü düzenleyip su tutma kapasitesini yükseltme özelliğini taşıyor. Bünyesinde bulundurduğu bakteriler, topraktaki zararlı bakteriler ile rekabet ederek bitki direncini arttıran solucan gübresi, organik bir gübre olması nedeniyle de toprak pH seviyesini düzenliyor. Bu nedenlerle gübrenin toprak üzerindeki olumlu etkisi uzun vadeli oluyor.

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekiplerince akademik ve saha çalışmaları sonrası gübrenin il ve ülke genelinde kullanılması ile ilgili reçete hazırlanarak hangi arazide, hangi ürüne, nasıl uygulama yapılacağı konusunda bilinçlendirme sağlanacak.

Hakkında: GÖKHAN BEŞİKCİOĞLU

SİTE SAHİBİ

Kontrol Ediliyor

8 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi

8 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi 27.05.2024 ile 02.06.2024 tarihleri arası İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir