BÜYÜKŞEHİR’DEN ‘KALE’ GİBİ ÇÖZÜM

BÜYÜKŞEHİR’DEN ‘KALE’ GİBİ ÇÖZÜM

Türkiye’nin en çok yağış alan illeri arasında yer alan Ordu’da, mahallelere ulaşım ağlarındaki yamaç arazilerde, heyelanlara karşı taş duvarlı önlemler alınıyor. Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Kabataş, Aybastı ve Gölköy ilçelerine bağlantı sağlayan Beylerli Mahallesi’ndeki yolda meydana gelen ve kentteki en büyük heyelanlardan biri olan güzergahı kale gibi duvarlarla koruma altına aldı.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde son yıllarda küresel iklim değişikliğinin etkileriyle oluşan ani lokal ve şiddetli yağışlar, sel ve heyelanlara yol açıyor. Düz arazinin neredeyse bulunamadığı Ordu’da, yamaç arazilerden geçen yollar heyelan riski ile karşı karşıya kalıyor. 

DÖRT AYDA 610 NOKTADA HEYELAN OLUŞTU

Kentte Nisan ayından bu yana, kar erimesi ve şiddetli yağışlara bağlı olarak 610 noktada meydana gelen heyelanlar sonrası güvenli bir ulaşım ağının sağlanması için taş duvar çalışmaları hız kazandı. İl genelinde 2019 yılından bu yana 106 bin 904 m3 taş duvar inşa edildi.

İL GENELİNDEKİ EN BÜYÜK HEYELANLARDAN BİRİ KABATAŞ’TA YAŞANDI

Ordu Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ekipleri karın erimesi ve toprağın suya doyması ile en büyük heyelanlardan birinin meydana geldiği, Kabataş, Aybastı ve Gölköy ilçelerine bağlantı sağlayan yolda çalışmalarını sürdürüyor.

100 METRE TAŞ DUVARLA HEYELAN NOKTASI KORUMA ALTINA ALINDI

Kabataş ilçesine bağlı Beylerli Mahallesi’nde yaklaşık 100 metrelik bir alanda meydana gelen heyelan alanı hızlı bir şekilde açılarak zemine ulaşıldı. Yol trafiğe açıldı. Bölgede devam eden heyelan riskine karşı harekete geçen Büyükşehir ekipleri yolun alt ve üst kısmında 16 metre yüksekliğinde 100 metre uzunluğunda kale gibi duvarlar inşa etti. Yapılan çalışmalarla birlikte, Kabataş ilçesine bağlı Beylerli mahallesinden başlayarak, Aybastı ilçesine bağlı Alacalar mahallesi ile Gölköy ilçesine bağlı Güzelyurt mahallesine bağlantı sağlayan yol güvenli bir yapıya kavuştu.  

Hakkında: semanur

Kontrol Ediliyor

SÜPER LİG’E SÜPER BAŞLANGIÇ

ürkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Süper Ligi’nde mücadele eden Ordu Büyükşehir Belediye Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı yeni sezona müthiş başla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.