https://www.unyegundemhaber.com/

ÇİFTÇİLERE HİBE DESTEKLERİ VERİLDİ

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından makine ve ekipman desteği konusunda yayımlanan tebliğe göre çiftçilere 73 kalemden oluşan destek programında, alacağı makine ve ekipman için yüzde 50 hibe desteği verilecek.
Bugün Ünye Ziraat Odasında Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yayımladığı hibe konusu hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda, çiftçi ve muhtarlara makine ve ekipman için yüzde 50 hibe desteği konusunda açıklamalarda bulunuldu.


Yüzde 50 hibe başvurularının Aralık ayının 17’sine kadar alınması gerektiğini ve geçerli kriterlere uyan çiftçilerin makine ve ekipmanlarda yüzde 50 hibe verileceğini ifade eden Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, üreticinin önce ekipmanın parasını ödeyeceğini, yapılan değerlendirmeler sonrasında o yüzde 50 hak edişi kendisine hesabına geri yatırılacağını belirtti.
Bu desteği Ziraat Odaları olarak çok arzu ettiklerini söyleyen Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “2014 yılı itibarıyla tarımsal desteklemeler durmuştu. Biz ziraat odaları olarak gerek genel başkanımız vasıtasıyla gerek tarım bakanlığındaki dostlarla bu yüzde 50 ekipmanların verilmesini çok arzu ediyorduk. Bugün itibarıyla Ünye Ziraat Odamızda toplantımızı yapıyoruz. Ünye bazında tüm makine ve ekipmanlarda yüzde 50 hibeli başvurular Aralık ayının 17’sine kadar alınacak. Ancak kriterleri var. Bu kriterlere uyan çiftçilerimize makine ve ekipmanlar yüzde 50 hibe olarak verilecek. Üretici önce alacak olduğu ekipmanın parasını ödeyecek, yapılan değerlendirmeler sonrasında o yüzde 50 hak edişi kendisine hesabına geri yatıracaklar. Bu hibe kapsamına ise merkez 18 mahalle kapsam dışına bırakıldı. Çünkü bu 18 mahallede tarım işi çok olmadığı için devre dışı bırakıldı. Bunun dışındaki mahallelerimiz ise kapsam içerisine alındı” dedi.


Üreticilerin bu desteğe mutlaka başvurmaları gerektiğini belirten Ünye İlçe Tarım Müdürü Ferda Yıldırım, “17 Aralık’ta son bulacak olan Kırsal Kalkınma Yatırım Programları desteklenmesi kapsamında tarım ve alet makinelerinin desteklenmesi amaçlanıyor. Zamanımız kısıtlı olması nedeniyle tüm üreticilerimize ulaşmak amacıyla muhtarlarımızla beraber bilgilendirme toplantısı yaptık. Ordu İl Tarım Müdürlüğümüz, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü’nden konunun uzmanı arkadaşlar gelerek bilgilendirmeler yaptılar. Bu konuda ilçemizin daha fazla istifade etmesi anlamında üreticilerimizin mutlaka başvurularını yapmalarını istiyoruz. Bizim çiftçi kayıt sistemimizde 15 bin çiftçimiz var. Ancak illere bölündüğünde belli bir ödenek var. Burada iyi tarım, organik tarım, genç, bayan ve engelli çiftçilerimize önceliği vardır” diye konuştu.

Hakkında: semanur

admin

Kontrol Ediliyor

Vali Erol, Fatsa Melih Koç Anaokulu ve Fatsa AİHL Atölye Açılış Programına Katıldı

Vali Erol, Fatsa Melih Koç Anaokulu ve Fatsa AİHL Atölye Açılış Programına Katıldı Vali Muammer …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir