Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni Yapıldı

Cumhurbaşkanlığınca “Devlet Övünç Madalyası ve Beratı” verilmesine karar verilen şehit yakınlarına ve gazilere, Devlet Övünç Madalyası ve Berat’ları, düzenlenen törenle tevcih edildi. 

Ordu Valiliği Toplantı Salonunda gerçekleştirilen törene, Vali Tuncay Sonel,  Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş, Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan, İl Emniyet Müdürü Doğu Ateş,  İl Jandarma Komutanı Albay Gazi Demir, Askerlik Şube Başkanı ve Garnizon Komutanı Yarbay Ahmet Meydan, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ender Yanık,  şehit aileleri ve gaziler katıldı.  

Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni, şehitlerimizin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Cumhurbaşkanımızın kararı ve tevcihi ile yurt içinde veya dışında gösterdiği sorumluluk ve görev anlayışı içinde feragat ve fedakarlık, başarı ve yararlılık dolu çalışmalarıyla Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milleti adına haklı gurur kaynağı teşkil ederek malul olanlara ve şehit olan kişilerin kanuni mirasçılarına verilmek üzere düzenlenen Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni, eş zamanlı olarak aralarında Ordu’nun da bulunduğu 59 İl’de yapıldı. 

“Şehitlerimizi, Rahmetle, Minnetle, Şükranla Anıyoruz”  Cumhurbaşkanlığınca Devlet Övünç Madalyası ve Beratı verilmesine karar verilen şehit yakınlarına ve gazilere, Devlet Övünç Madalyası ve Berat’larını vermek amacıyla düzenlenen törende bir konuşma yapan Vali Tuncay Sonel, ”Bugün, 18 Mart Çanakkale Zaferimizin 106. yıldönümü. Bu vesileyle bu toprakları vatan yapan ecdadımızı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzü, tüm şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi, rahmetle, şükranla, minnetle anıyoruz. Bugün, ülkemizin 59 ilinde eş vakitli  olarak, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Devlet Övünç Madalyası ve Beratı takdim edilecek.

Bizim de Ordu’muzda 3 şehit ailemize ve 4 kahraman gazimize Devlet Övünç Madalyalarını ve Beratlarını takdim edeceğiz” dedi. “Canlarını Bu Topraklara Feda Eden Kahramanlarımız, Her Daim Bizim Gönlümüzdedir” “Şehitlerimiz ve gazilerimiz, canlarını bu topraklara feda eden kahramanlarımız, daima bizim gönlümüzde” diyen Vali Sonel, ”Rabbim tüm şehitlerimizin mekânlarını cennet, makamlarını âli eylesin. Rabbim aileleriyle birlikte şehitlerimizi cennetinde buluştursun. Sizler, bizim yılın belirli gün ve haftalarında değil, devletimizin sıcaklığı sizlerin yılın her anı ve her günü yanınızda. Valiliğimizin, Büyükşehir Belediyemizin, bütün kurumlarımızın kapısı sizlere sonuna kadar açıktır. Evlatlarımız, bizim evlatlarımız, anne babalar, bizim anne babalarımız, eşler bizim kardeşlerimizdir.

Bu aziz vatanımızı, şanlı rengini şehitlerimizin kanından alan al yıldızlı al bayrağımızı, ezanımızı, birlik ve beraberliğimizi, bu değerlerimize göz dikenlere de rabbim fırsat vermesin. Devlet Övünç Madalyası ve Beratını sizlere takdim etmenin onur ve gururunu yaşıyoruz. Tüm şehitlerimizi,  kahraman gazilerimizi, en son Bitlis’te helikopter kazasında şehit verdiğimiz 13 kahramanımızı, yurt içinde ve yurt dışındaki isimsiz kahramanlarımızı rahmetle, şükranla ve minnetle anıyoruz” şeklinde konuştu. 

Tören, şehit yakınları ve gazilere, Devlet Övünç Madalyası ve Beratı’nın takdimi ile devam etti. 19 Mart 2019 tarihinde Şırnak’ın Silopi ilçesinde el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit olan Jandarma Astsubay Çavuş Burçin Damcı, 09 Temmuz 2019 tarihinde Hakkâri’de bölücü terör örgütü mensuplarınca askeri araca yapılan saldırıda yaralanan ve kaldırıldığı hastanede tedavisi devam ederken 14 Temmuz 2019 tarihinde kurtarılamayarak şehit düşen P. Söz. Er Salih Altuntaş, 13 Mayıs 2019 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova İlçesi Alandüzü mevkiinde yürütülen operasyon esnasında bölücü terör örgütü mensuplarının hain saldırısında şehit düşen J. Uzm. Çvş. Volkan Demirci, 16 Ocak 2016 tarihinde Şırnak ili Cizre İlçesinde Hendek Operasyonları esnasında bölücü terör örgütü mensuplarınca girilen silahlı çatışma sonucunda kolundan vurularak yaralanan ve Gazi olan Polis memuru Ali Ercan, 10 Ekim 1993 tarihinde Şırnak İli Uludere İlçesine bağlı Şenoba kırsalında bulunan askeri üsse bölücü terör örgütü mensuplarınca yapılan saldırı esnasında çıkan silahlı çatışmada başından yaralanarak Gazi olan P. Uzm. Çvş. Gündüz Aydın, 25 Nisan 2017 tarihinde Bitlis İli Merkez İlçesine bağlı Meydan Tepe bölgesinde icra edilen operasyonda bölücü terör örgütü tarafından yapılan roketatarlı saldırı sonucunda yaralanarak Gazi olan J. Uzm. Çvş Hüseyin Kayım, 23 Temmuz 2018 tarihinde Hakkari ili Çukurca İlçesine bağlı Büyüktarla Tepe mevkiinde bölücü terör örgütü mensuplarınca döşenen EYP’nin infilak etmesi sonucunda yaralanarak Gazi olan J. Uzm. Çvş. Tayfun Hanilçe’ye, Vali Tuncay Sonel tarafından Devlet Övünç Madalyası ve Beratı takdim edildi.

 Vali Tuncay Sonel, tören sonrasında şehit ailelerini ve gazileri makamına davet ederek, bir süre sohbette bulundu.

Hakkında: semanur

admin

Kontrol Ediliyor

FATSA’DA İNTİHAR GİRİŞİMİ

Fatsa’da ‘Aşk acısı çekiyorum’ diyerek çatıya çıkan vatandaş, polis ve itfaiye ekiplerinin uzun uğraşları sonucunda …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir