ESKİPAZAR’DAN TARİH FIŞKIRDI

ESKİPAZAR’DAN TARİH FIŞKIRDI

HACİEMİROĞLU BEYLİĞİ TARİHİ GÜNYÜZÜNE ÇIKIYOR

600 YILLIK ESKİPAZAR CAMİNİN RESTORASYONU SIRASINDA TARİHİ MEDRESE KALINTILARINA RASTLANDI. DAHA ÖNCE İKİ TARİHİ HAMAMIN RESTORE EDİLDİĞİ BÖLGENİN 600 YIL ÖNCE HACİEMİROĞLU BEYLİĞİ DÖNEMİNDE TARİHİ CAMİ, HAMAMLAR VE MEDRESESİYLE BİR EĞİTİM MERKEZİ OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR.

Ordu’nun Altınordu ilçesinin ilk yerleşim yeri olan ve bölgeyi Türk topraklarına katan ilk beylik olan Hacıemiroğulları Beyliği döneminde 1380-1390 yılları arasında inşa edilen Eskipazar (Bayram Bey) Camii’nin restorasyon çalışmaları esnasında tarihi kalıntılara rastlandı. Cami çevresinde Hacıemiroğulları Beyliği dönemine ışık tutacak 600 yıllık mimari kalıntılar ve medrese olduğu tespit edilen yapı ortaya çıktı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokolle Eskipazar kazısında 3 ay süreyle çalıştırmak üzere kazıya başlayan 19 kişilik ekip, Anadolu’nun tarihine ışık tutacak eserleri ortaya çıkardı. Bölgede camiden bağımsız, farklı bir yapıya ait olduğu tespit edilen bir duvar kalıntısı ve caminin avlusundaki mezarlık alanında medrese olduğu tespit edilen yapı bulundu.

Daha önce iki tarihi hamamın restore edildiği bölgenin 600 yıl önce tarihi camii, hamamlar ve medresesiyle bir eğitim merkezi olduğu düşünülüyor.

Restorasyon kapsamında ortaya çıkan mimari yapıların açığa çıkarılması üzerine restorasyon projesi revize edildi. Restorasyon ve arkeolojik kazı çalışması birlikte yürütülecek.

Hakkında: semanur

Kontrol Ediliyor

SÜPER LİG’E SÜPER BAŞLANGIÇ

ürkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Süper Ligi’nde mücadele eden Ordu Büyükşehir Belediye Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı yeni sezona müthiş başla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.