FINVER PROJESİ İLE BAHÇELER DAHA VERİMLİ

Ordu Büyükşehir Belediyesi

FINVER PROJESİ İLE BAHÇELER DAHA VERİMLİ

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler tarafından başlatılan Fındık Verimliliği (FINVER) Projesi, başvurusu yapılan 300 dönümlük fındık bahçelerinde devam ediyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi

Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 300 dönümlük fındık bahçesinde pilot uygulaması sürdürülen proje kapsamında fındığın gelecek yıl yüksek kalite ve verimlilikte üretilebilmesi için hasat sonrası bahçe bakım işleri yapılıyor. ORTAR A.Ş. tarafından atıl vaziyette olan fındık bahçelerinin A’dan Z’ye bütün bakımları yapılıyor. Daha önce bahçe temizliği, budama, ilaçlama ve kireç takviyesi yapılan bahçelere şimdi de kış dönemi nedeni ile kışlık verim gübresi veriliyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi

Bu yıl 300 dönümlük fındık bahçesinde pilot uygulaması yapılan projenin, gelecek yıl 1.000 dönümlük arazide yapılması hedefleniyor.

PİLOT UYGULAMA BAŞARI İLE DEVAM EDİYOR

Yılın dört mevsimi bakım isteyen fındık bahçelerinde yeni hasat sezonu için hazırlıkların devam ettiğini söyleyen ORTAR A.Ş. Genel Müdürü Sancar Eser, “Bu yıl pilot bahçelerde uygulamaya başladığımız FINVER Projesi ile alan bazda aldığımız verimliliği en üst seviyeye çıkartmayı hedefliyoruz” dedi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi

ORTAR A.Ş. Genel Müdürü Sancar Eser açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatları ile tarım alanındaki çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu yıl pilot denemesini yaptığımız Perşembe ilçemizde bulunan 300 dönümlük fındık bahçesinde yeni hasat dönemi için hazırlıklar yapılıyor. Yılın dört mevsimi bakım isteyen bahçelerimizde ziraat mühendislerimiz eşliğinde gübreleme, budama, ilaçlama ve yabani ot temizliği gerçekleştirildi. Bunlara ek olarak kışlık verim gübresi çalışmalarımıza başladık. Pilot bahçelerimizde yapılan bu çalışmalar yine ziraat mühendislerimizin eşliğinde ekip arkadaşlarımız tarafından yapılıyor. Yapılan bu çalışmalar ile hem alan bazda elde ettiğimiz fındığı artırmak hem de uyguladığımız sistemi vatandaşlarımızın da uygulamasını sağlayarak diğer bahçelerinde bu tür çalışmaları örnek alarak fındık verimliliğini artırmak istiyoruz” dedi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi

Hakkında: Gökhan

SİTE SAHİBİ

Kontrol Ediliyor

ORDU GENELİNDE UYUŞTURUCU OPERASYONU

Ordu’da düzenlenen uyuşturucu operasyonlarında 29 kişi gözaltına alındı 17 kişi tutuklandı.Konuya ilişkin Ordu Valiliğinden şu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir