Gündem arena programı konuğu ütso başkanı İrfan Akar

Karadeniz Radyo Televizyon ve Gazeteciler Derneği (KARTEGDER) Başkanı Cihan Çakır ve Ünye Gündem Haber İmtiyaz Sahibi Gökhan Beşikcioğlu’nun gündeme dair konuları ele aldığı “Gündem Arena” programı bu hafta da gündeme damga vurdu.

A52 TV ve Ünye Gündem Haber ortak yayını ile izleyicilerle buluşan programa konuk olarak katılan Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdikleri Ankara temaslarından ekonomiye, Oda çalışmalarından Ünye Organize Sanayisine kadar birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

İlk olarak geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdikleri genel kurul ile ilgili konuşan Başkan Akar, konu ile ilgili olarak şu ifadelere yer verdi;

“Bizim her yıl Mayıs ayı içerisinde Cumhurbaşkanımızın programına entegre olan bir günde genel kurulumuz yapılmaktadır. Bu yıl da 80.’sini gerçekleştirdik. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve bütün siyasi, bürokratlarının katıldığı güzel bir programdı. Burada birliğimizin bir yıldaki faaliyetleri onaylanmış oldu. Bütün birlik mensupları bir araya geldi. Burada dilediğiniz siyasi veya bürokratla bir araya gelme imkanınız oluyor ve şehrin sorunlarını dile getirebiliyorsunuz. Bizde kendi imkanlarımız düzeyinde sorunlarımızı ve isteklerimizi çok güzel bir şekilde dile getirdik. Ayrıca Etimesgut Belediye Başkanı Erdal Beşikçioğlu’nu ziyaret ettik. Ünyemize davet ettik. Temmuz ayı içerisinde kendisini burada ağırlamaktan keyif alacağız. Kendisinin bu görevi alması bizleri çok mutlu etti ve bizde bu mutluluğumuz ifade ettik.

Ekonomi Alanında Toplantılar Gerçekleştirdik

Biz bundan 1,5 ay önce Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek ile bir ekonomi şurası gerçekleştirdik. Burada Bakanımız bizim duymak istediklerimizi söylemedi, popülizm gibi bir politika izlemedi. Gerçekleri önümüze koydu. Kendi kafasındaki sistemin doğruluğunu ve gerçekliğini anlattı. Reçetenin bu olduğunu ve bu reçetenin 72 ülke üzerinde denendiğini, %70 bir başarı oranının olduğunu, bunun süresinin de 3 yıl 6 buçuk ay gibi bir zaman olduğunu anlattı. Bizleri ikna etti. Akabinde Cumhurbaşkanımız da yaptığımız genel kurulda bir konuşma yaptı. Orada da ana tema tasarrufun kamuda başlaması gerektiği oldu. Hep beraber bu sarmalın içinden çıkıp enflasyonu düşürmemiz gerektiğini, bunun da tasarrufla, çok çalışmayla olacağı belirtildi. Tasarrufun altı çok ciddi bir şekilde vurgulandı.

Çocuklarımızı Erken Yaşlarda Yeteneklerine Göre Yönlendirmeliyiz

Eskiden Ünye’de bir asgari ücretli iş olsa razıydı. Şuanda sahada gezdiğimizde ciddi üretim yapan fabrikalarımız, küçük sanayi işletmelerimiz nitelikli eleman bulamıyor. Bence 4+4+4 eğitim sisteminde 12. sınıfa gelen bir çocuk okumaktan başka bir şey yapamıyor. Çocuk artık farklı alanlarda nitelik kazanamıyor. Bence artık Almanya modelini uygulamamız lazım. İlkokulun sonunda çocuğun neye yeteneği, becerisi varsa oraya yönlendirip, okumayacaksa da başka alanlara yönlendirmek gerekiyor. Çünkü artık üniversite mezunları piyasada şişti. Bu kadar üniversite mezununa iş verecek altyapı kalmadı. Eski sistemlere keskin dönüş yapılmalıdır.

E-Ticareti İnsanlarımıza Anlatacağız

Bizim artık dijital dönüşüm, e-ticarete yönelik işler yapmamız, zanaatkar yetiştirmemiz lazım. Her alanda ciddi açığımız var. Meslek liselerini daha genişletmek lazımdır. Sanayi siteleri eski gelenek sistemle çalışıyor ve bu gençlere çok hitap etmiyor. Bunu da onlara göre dizayn etmek gerekiyor. Onları cezbedecek bir sistem olabilir. Esnafımız dijital dönüşüm, e-ticarete yönelmesi lazım. Biz bununla ilgili önümüzdeki günlerde bir program planlıyoruz. Yeniliklere açık olmalıyız. Bu şekilde Dünya’ya açılıp her yerde müşteri çekiliyor.

Organize Sanayi’de İşler Yoluna Girdi

Organize sanayide yaklaşık 35 firmamız var. Şuanda 4 tanesi inşaatını bitirdi. 7-8 firma ruhsat vb. işler aşamasındadır. 5-6 firmamız inşaat aşamasındadır. Şuanda işler güzel ilerliyor. Sadece altyapıda bir eksiğimiz var. Onunla ilgili de müteahhit firmayla görüşmelerimiz devam ediyor. Sorunları ilettik ve yakında çalışmalara başlayacaklar. Biz tam taahhütümüzü yerine getirebilirsek eğer Eylül sonunda müteahhit firmanın bize teslim etmesi gereken işler bitmiş oluyor. Küçük dokunuşlar var onlar hallolduğu taktirde altyapı süreci de tamamlanacak. Firmalar da sene sonuna kadar projelerini verip ruhsatlarını almak zorundalar. Organizede işler ciddi ciddi yoluna girdi. Ancak bizi burada nitelikli eleman sorunu karşımıza çıkacaktır. Artık başka şehirlerde çalışan ve yeri yurdu burada olan kardeşlerimizi, yavaş yavaş dönüş yaparak birikimlerini burada kullanmaları gerektiğini düşünüyorum. Bunda da şehrimizi gençlere hitap edecek düzeye getirmemiz gerekmektedir. Bu konuyla ilgili geniş toplantılar yapıp gençlerimize bu durumu anlatacağız.”

Hakkında: semanur

admin

Kontrol Ediliyor

FATSA’DA İNTİHAR GİRİŞİMİ

Fatsa’da ‘Aşk acısı çekiyorum’ diyerek çatıya çıkan vatandaş, polis ve itfaiye ekiplerinin uzun uğraşları sonucunda …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir