https://www.unyegundemhaber.com/

KIL ÇADIRLAR KADINLARA YENİ İŞ SAHASI OLUŞTURACAK

KIL ÇADIRLAR KADINLARA YENİ İŞ SAHASI OLUŞTURACAK

ŞEHRE YENİ BİR SOSYAL MEKÂN

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Osmanlı dönemi ile özdeşleşmiş kıl çadırları Altınordu ilçesinde iki farklı noktaya kurarak vatandaşlara hem alternatif yeni bir sosyal mekân hazırlıyor hem de istihdam dışında kalmış kadınlara yeni bir iş sahası sunuyor.

Büyükşehir Belediyesi 19 ilçede üretilen yöresel ürünlerin ve el sanatlarının satışının yapılabileceği aynı zamanda yöresel ürünlerle üretilen yiyecek ve içeceklerin ziyaretçilere sunulacağı yer olarak planlanan kıl çadırları Altınordu ilçesinde iki farklı noktaya kuruyor.

Altınordu ilçesi DAVET Merkezi yanı ve Melet Irmağı kenarında kurulumuna başlanan kıl çadırlarda yer alacak olan yöresel ürünlerin özellikle kırsal kesimde istihdam dışında kalmış kadınlar tarafından satışının gerçekleştirilmesi planlanıyor. Böylelikle Büyükşehir Belediyesi kadınlara yeni bir iş sahası kazandırmış oluyor.

Melet Irmağı kenarına kurulacak olan kıl çadır üniversite öğrencilerine hitap edecek şekilde daha çok kafeteryayı anımsatacak tarzda yapılacak. Otantik ve estetik görünümüyle Büyükşehir Belediyesi öğrencilere şehirde alternatif yeni bir mekân sunmuş olacak. 

YÖRESEL ÜRÜNLERİN SATIŞI YAPILACAK

Vatandaşlara hizmet verecek olan kıl çadırlarda 19 ilçede üretimi yapılan fındık, ceviz, kivi gibi ürünler, süt ve süt ürünlerinin de bulunduğu yöresel ürünler ile Ordu ile özdeşleşmiş hediyelik eşyaların satışı yapılacak. Satış birimlerini ziyaret eden vatandaşlar doğal ürünleri, ilçelere özgü el emeği göz nuru sanat eserlerini ve hediyelik eşyaları da buradan temin edebilecekler. Özellikle oklava, baston, ahşap ev ürünleri ve cam ürünlerinin bulunacağı stantlarda bu sanatı icra eden ustaların sunumu ile satışlar gerçekleştirilecek.

Ayrıca ziyaretçiler burada yeme-içme ihtiyaçlarını organik ürünlerle giderebilmesi için de ayrı bölümler oluşturulacak. Bu stantlarda gözleme, börek, pasta çeşitleri gibi unlu mamullerin tüketicilerle birebir göz temasıyla hazırlanarak vatandaşlara satışı yapılacak. Çay, ıhlamur, meyve suları gibi içeceklerin de satışı burada gerçekleştirilecek.

Hakkında: semanur

admin

Kontrol Ediliyor

Vali Erol, Fatsa Melih Koç Anaokulu ve Fatsa AİHL Atölye Açılış Programına Katıldı

Vali Erol, Fatsa Melih Koç Anaokulu ve Fatsa AİHL Atölye Açılış Programına Katıldı Vali Muammer …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir