https://www.unyegundemhaber.com/

KİRALADIĞI BAHÇELERDE KİREÇ UYGULAMASI YAPIYOR

Ordu’da Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in fındıkta verimliliği artırmak amacıyla başlattığı Fındık Verimliliği (FINVER) projesinde yeni hasat sezonu için çalışmalar devam ediyor.

Proje kapsamında toprak analizlerinin yapıldığı bahçelerde ziraat mühendisleri öncülüğünde fındık üretiminde önemli etkileri olan kireç uygulaması gerçekleştiriliyor.Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatları ile gıda ve tarım sektöründe Türkiye’nin en fazla ihracat payına sahip olan fındık ürününde verimliliği artırmak için başlatılan FINVER projesi başarıyla sürüyor.

Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği ve iştirak şirketi ORTAR A.Ş.nin yürüttüğü FINVER Projesi, bir yandan miras yoluyla bölünen bir yandan da Ordu ili dışında yaşayanların geride bıraktığı bahçeleri, kiralama yöntemiyle ekonomiye kazandırıyor.

YENİ HASAT SEZONUNDA HEDEF: YÜKSEK KALİTE VE VERİMDE ARTIŞ

İlk hasadın bu yıl gerçekleştirildiği ve bakımsız kalan bahçelerin üretime kazandırıldığı projede yeni sezon öncesi çalışmalar başladı. Yeni hasat sezonunda da yüksek kalite ve verimlilik hedefleyen ve bu kapsamda hazırlıklarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi ekipleri budama, gübreleme ve yabani ot temizliği çalışmalarının ardından toprak analizleri yapılan bahçelerde fındıkta kalite ve verimin artmasına katkı sunan kireç uygulaması çalışması gerçekleştiriyor.

“KİREÇ UYGULAMASI KALİTE VE VERİMİ OLUMLU ETKİLİYOR”

FINVER projesi kapsamında yapılan kireç uygulaması hakkında açıklamalarda bulunan ORTAR A.Ş. sorumlu Ziraat Mühendisi Suat Akgül, toprak analizi sonucuna göre yapılan kireç atımının fındıkta verim ve kaliteye önemli etkilileri olduğunu söyledi. Kireç uygulamasının toprağa oldukça faydalı olduğunu ifade eden Akgül, “FINVER projesi kapsamında yaklaşık 300 dekar fındık bahçelerinde kireç uygulaması işlemlerine devam ediyoruz. Toprak analiz sonuçlarına göre kireç eksikliği bulunan arazilerde tabandan ocakların taç iz düşümüne dairesel olacak şekilde kireç uygulaması yapıyoruz.” DEDİ

Hakkında: semanur

admin

Kontrol Ediliyor

Vali Erol, Fatsa Melih Koç Anaokulu ve Fatsa AİHL Atölye Açılış Programına Katıldı

Vali Erol, Fatsa Melih Koç Anaokulu ve Fatsa AİHL Atölye Açılış Programına Katıldı Vali Muammer …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir