https://www.unyegundemhaber.com/
DCIM\102MEDIA\DJI_0212.JPG

KORGAN RAHATLADI

DCIM\102MEDIA\DJI_0212.JPG

KORGAN RAHATLADI

SÜLÜK GÖLÜ VE ÇEVRESİNİN KADERİ DEĞİŞİYOR

Korgan ilçe merkezi ile Yazıcı Mahallesi arasında kalan ve Sülük Gölü’nü de içinde barındıran arazide Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi

Sülük Gölü ve çevresinde yılların sorunu olan, ne yapılaşmaya ne de ulaşıma geçit veren arazi Büyükşehir Belediyesince adeta değişim ve dönüşümü yaşıyor. 80 yıldan bu yana heyelanlarla birlikte 200 evin risk altında olduğu ve 3 yılda bir mahalle sınırlarının değiştiği arazideki sorunlar Büyükşehir Belediyesince çözüme kavuşturularak 23 mahalleye rahat bir nefes aldırılıyor.

“MAHALLEMİZİ KORGAN İLE TEKRAR BÜTÜNLEŞTİRECEĞİZ”

Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Alp, yıllarca el atılmayan Korgan Sülük Gölü çevresinin yapılan çalışmalar sonucunda ilçeye tekrar kazandırılacağını söyledi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi

Yapılan yatırımın değerinin çalışmanın bitirilmesiyle daha iyi anlaşılacağını ifade eden Genel Sekreter Alp, “Korgan Sülük Gölü’nde yaşananlar yılların sorunlarını barındırıyordu. Burada bulunan tepede heyelanlar meydana geliyordu. Burada yer altı suyunun haraketliyle birlikte vadiye doğru zemin akmış durumdaydı. Bunun sonucunda da bu riskli alanda ne yapılaşma olabildi ne de geçide uygun bir alan olabildi. Büyükşehir Belediyesi olarak Sülük Gölü çevresinde yaptığımız etütler sonucunda burada çalışmalar başlattık. Sülük Gölü dediğimiz göl heyelanlarla birlikte oluşmuş bir yapıdır. Heyelan olan bölgede çukur oluşması ve yamaçtan akan suların bu çukura birikmesi sonucu oluşmuş bir göldür. Yaptığımız çalışmalarla suyun drene edilmesiyle artık burada bir göllenme oluşmuyor. Yapılan çalışmalarla bu mahallemizi Korgan ile tekrar bütünleştireceğiz. Yıllarca el atılmayan bu arazideki sorun çözülmüş olacak. Burada 700 metrede bir yol çalışması yapıldı. Yaptığımız yatırımın değerini çalışmalar bitince vatandaşlarımız daha iyi anlamış olacaklar” dedi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi

“BURAYA NORMAL VE SIRADAN BİR YATIRIM YAPILMADI”

Sülük Gölü çevresinde yapılan çalışmanın Korgan ilçesi için büyük bir yatırım olduğunu söyleyen Korgan Belediye Başkanı Tuncay Kiraz, “Büyükşehir Belediyemiz tarafından burada muhteşem bir çalışma yapılıyor. Bu çalışmalar için ilçem adına Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’e sonsuz teşekkür etmek istiyorum. Burada 8 milyonluk bir yatırım var. 8 milyonluk yatırım Korgan ilçemiz için çok iyi bir yatırım. Bu çalışmalarla burada iki kazanımımız oldu. Birincisi, heyelanla oluşan Sülük Gölü’nün boşalmasıyla arazinin tehlikesi giderildi. İkincisi de buradan çıkarılan sular OSKİ ekipleri tarafından depolara alındı. Buraya normal ve sıradan bir yatırım yapılmadı” diye konuştu.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Arazide bulunan 200 hane ve ulaşım sağladığı 23 mahallenin kaderini değiştirecek olan çalışmalar kapsamında Büyükşehir Belediyesi ekipleri bölgede bulunan iki gölün boşaltma işlemini yaptı. Yüzeyde bulunan kaynak sularının arazilere zarar vermemesi için taş dolgu uygulaması gerçekleştiren ekipler, suların taşların altından tahliye edilmesi sağlandı. Aynı zamanda 23 mahalleye ulaşım sağlayan güzergahta da kazı ve taş dolgu çalışması başlatıldı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi

Hakkında: GÖKHAN BEŞİKCİOĞLU

SİTE SAHİBİ

Kontrol Ediliyor

TÜRKİYE-GÜRCİSTAN DOSTLUĞU ÜNYE’DE TAÇLANDI

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı Gürcistan Parlamentosu üyeleriyle Ünye’de buluştu. Gürcistan Trabzon Başkonsolosu Nikoloz Iashvili’nin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir