https://www.unyegundemhaber.com/

ORDU KÜLTÜR VE SANATTA İLKLERİ YAŞIYOR

ORDU KÜLTÜR VE SANATTA İLKLERİ YAŞIYOR

ORDULULAR HEM FİLM İZLİYOR HEM DE FİLMLERİN YÖNETMEN VE SENARİSTLERİ İLE BULUŞUYOR

İKİ GÜNDE BİR ETKİNLİK DÜZENLENİYOR

KÜLTÜR VE SANAT ŞEHRİ: ORDU

Ordu Büyükşehir Belediyesi, kültür sanat alanında yaptığı çalışmalarla son yıllarda eşine az rastlanan etkinliklere imza atıyor. İki günde bir etkinlik düzenleyen Ordu Büyükşehir Belediyesi, hem film gösterimleri hem de filmlerin yönetmenlerini Ordulularla buluşturduğu etkinliklerle ön plana çıkıyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Kültür, Turizm ve Sanat Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan Kültür ve Sanat Kasım Ayı Etkinlikleri tüm hızıyla sürüyor. Kültür, Turizm ve Sanat Dairesi Başkanlığına Mehmet Altun’un gelmesi ile hız kazanan kültür sanat faaliyetleri farklı alanlarda yapılan etkinliklerle toplumun her kesimine hitap ediyor.

ÖDÜLLÜ FİLMLER VE YÖNETMENLERİ ORDULULARLA BULUŞUYOR

Ordu’da son dönemlerde belli alanlarla sınırlı kalan kültür sanat faaliyetleri Ordu Büyükşehir Belediyesinin etkinlikleri ile çeşitlilik kazanıyor. Yaptığı etkinliklerle ilklere imza atan Ordu Büyükşehir Belediyesi film gösterim etkinliklerinin yanı sıra gösterimi yapılan filmin yönetmen ve senaristlerini de Ordulularla buluşturarak farklı bir kültür sanat örneği sergiliyor.

İlginin yoğun olduğu kültür ve sanat etkinliklerinde vatandaşlar da film hakkında merak ettikleri soruları yönetmen ve senaristlere yöneltme şansı yakalıyor. Film gösterim etkinliklerinde ayrıca Büyükşehir Belediyesinin patlamış mısır ve gazoz ikramları da vatandaşlardan tam not alıyor.

Öte yandan kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen off-road yarışları müzik dinletileri, film gösterimleri ve birçok yazarın söyleşileri vatandaşlara farklı bir aktivite imkanı da sunuyor.

“ANONS” FİLMİNİN MİMARLARI ORDULULARLA BULUŞTU

Film gösterimleri kapsamında ilk film, yönetmenliğini Mahmut Fazıl Coşkun’un üstlendiği Anons filmi oldu. Başrollerinde Ali Seçkiner Alıcı, Tarhan Karagöz, Murat Kılıç ve Şencan Güleryüz’ün yer aldığı, 2018’de 75. Venedik Uluslararası Film Festivali’nde ‘Orizzonti (Ufuklar) Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen Türkiye ve Bulgaristan ortak yapımı olan Anons filmi izleyicilerden tam not aldı. Filmin ardından Yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun’un katıldığı, Ordu Üniversitesi (ODÜ) Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği bir de söyleşi gerçekleştirildi.

“PARAZİT” YOĞUN İLGİ GÖRDÜ  

Ödüllü filmlerin gösterimi ile Ordululara sinema keyfi yaşatan Ordu Büyükşehir Belediyesi, Yönetmenliğini ve Senaristliğini Bong Joon-ho’nun üstlendiği 92. Oscar Ödüllerinde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uluslararası Film ve En İyi Orijinal Senaryo ödüllerini kazanan “Parazit” filmini Ordulu sinemaseverlerle buluşturdu. Oscar tarihinde ilk kez İngilizce olmayan bir film olarak En İyi Film (Best Picture) ödülünü alma başarısı da elde eden filmin gösterimi yoğun katılımla Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu’nda yapıldı. 

“KAPAN” FİLM GÖSTERİMİ VE SÖYLEŞİSİ DÜZENLEDİ

Büyükşehir Belediyesi, Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosunda Dünya Prömiyerini 41. Uluslararası Moskova Film Festivali’nde yapan başrollerinde Onur Dilber, Münibe Millet, Serkan Altıntaş ile Sami Aksu’nun oynadığı, yönetmenliğini Seyid Çolak ve senaristliğini Güven Adıgüzel’in yaptığı “Kapan” filmini gösterime çıkardı. Yoğun katılımın olduğu filmin ardından yönetmen Seyid Çolak ile Senaristi Güven Adıgüzel bir söyleşi gerçekleştirdi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi

“AMOUR” İZLEYİCİ İLE BULUŞTU  

Film gösterimleri kapsamında ayrıca Yönetmenliğini Micael Haneke’nin üstlendiği başrollerinde Jean-Louis Trintignant, Emmanuelle Riva ve Isabelle Huppert yer aldığı “Amour” filmi gösterimiyle Büyükşehir Belediyesi Ordululara güzel bir akşam yaşattı. 85. Akademi Ödülleri ve 70. Altın Küre Ödülleri’nde “En İyi Yabancı Film” ödülüne sahip filmin gösterimi Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu’nda yapıldı. 

YUNUS EMRE ANILDI

Ordu Büyükşehir Belediyesi, vefatının 700. yıl dönümünde tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre’yi gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle andı.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ve protokol üyelerinin katılımı ile Ünye Yunus Emre Türbesi’nde anma töreni düzenlendi. Buradaki programda konuşan ve Yunus Emre hakkında duygu ve düşüncülerini paylaşan Başkan Güler, Yunus Emre’yi tek kelime ile anlatılacaksa bu kelimenin adı “sevgi” olur ifadelerini kullandı.

 Başkan Güler,  Yunus Emre’nin sözlerinden alıntılar yaparak şu şekilde konuştu:

“Ben gelmedim dava için benim işim sevi için dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim. Bugün değerli Yunus dostlarımızla Yunus Emre’yi hem anıyoruz hem de Yunus Emre ve Türkçe Yılı’nı kutluyoruz. Dünyamızın büyük ihtiyacı olan Yunus Emre’nin sevgisini buradan bütün dünyaya sunmak istiyoruz. Yunus Emre tek kelime ile ifade edilecekse bu sevgidir. Allah sevgisidir, insan sevgisidir”

Ordu Büyükşehir Belediyesi

Anma töreni ile başlayan etkinlikler üç gün sürdü. Etkinlikler kapsamında alanın da uzman konuşmacılar tarafından sempozyumlar gerçekleştirildi.  

PSİKİYATRİS PROF. DR. KEMAL SAYAR SÖYLEŞİSİNE YOĞUN İLGİ

Ordu Büyükşehir Belediyesi öte yandan Kasım Ayı Kültür Ve Sanat Etkinlikleri kapsamında Şair, Yazar ve Psikiyatr Prof. Dr. Kemal Sayar’ın sunumuyla “Kalbe Dönüş İçin Son Çağrı” adlı konferansı düzenlendi.

Fatsa Kültür Sarayında gerçekleştirilen konferansa ve ilginin yoğun olduğu “Kalbe Dönüş İçin Son Çağrı” adlı konferansta konuşmacı Sayar, merhamet ve empati konularında katılımcılara bilgilendirmelerde bulundu.

Ordu Büyükşehir Belediyesi

KASIM AYININ 2. YARISI DA DOLU DOLU

Ordu Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Kasım Ayı Programları Ordulu sanatseverleri bir araya getirmeye devam edecek. Bu kapsamda:

17 Kasım Çarşamba saat 19.30’da Taşbaşı Sanat Alanında Yaprak Sayar tarafından Türk Müziği konseri,

19 Kasım Cuma günü 19.30’da Ordu Kültür Sanat Merkezinde Yazar Emrah Safa Gürkan tarafından “Sultanın Korsanları” adlı konferans,

20 Kasım Cumartesi saat 14.00’de Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosunda Hayao Miyazaki tarafından yönetilen, 2004 çıkışlı Japon animasyon filmi “Yürüyen Şato” filmi gösterimi,

22 Kasım Pazartesi saat 19.00’da Taşbaşı Sanat Alanında Yazar Tarık Tufan’ın “Geç Kalan” kitabının söyleşisi ve imza günü,

24 Kasım Çarşamba saat 19.30’da Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosunda 92. Oscar ödüllerinde film ve belgesel kategorilerinde aday gösterilen Yönetmenliğini Tamara Kotevska ve Kjubomir Stefanov’un üstlendiği “Honeylend” belegesilinin gösterimi,

26 Kasım Cuma 19.30’da Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosunda “OBB Karadeniz Tiyatrosu Belgeseli” gösterimi,

27 Kasım Cumartesi saat 19.30’da Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosunda Asgar Ferhadi tarafından yönetilen, Leyla Hatemi, Peyman Muadi, Şahab Hüseyni, Sareh Bayat ile Sarina Farhadi’nin oynadığı 2011 İran dramı filmi “Bir Ayrılık” gösterimi,

30 Kasım Salı saat 19.30’da Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosunda Yönetmenliğini Andrei Tarkovski’nin yaptığı “Stalker” filminin gösterimi,

1 Aralık Çarşamba saat 19.30’da Ordu Kültür ve Sanat Merkezinde “İncesaz” konseri düzenlenecek.

Kasım ayı sonuna kadar sürecek olan etkinlikler aralık ayında da devam edecek. 

Hakkında: semanur

admin

Kontrol Ediliyor

4 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi

4 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi 20.05.2024 ile 26.05.2024 tarihleri arasında Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından yapılan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir