Ordu’da 4 bölgede maden aranacak

Ordu’da 4 bölgede maden aranacak

Ordu’da  Korgan ve Altınordu ‘da 1’er Ulubey’de de 2 olmak üzere 4 bölgede maden aranması için 24 Mayıs  tarihinde ihaleye yapılacak.
    Türkiye genelinde 34 maden bölgesi belirlenerek ihaleye çıkarılıyor. Bunların 4 âdeti Ordu’da bulunuyor. Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından maden araması yapılacak yerlerin listesi açıklandı. Daha önce de 766 maden sahası ilan edilmiş, bir bölümü ihale edilmişti.
    Ordu Çevre Derneği yönetim kurulu yayımlanan maden bölgeleri ve ihale tarihleri üzerine yaptığı açıklamada; yaşam alanlarının, ormanların, tarım arazilerin yok edildiğini; toprağın ve suyun rant alanına çevrildiğine dikkat çekerek, “Türkiye genelinde 744 maden sahası ilan edilmişti. Bunlardan 11 adeti Ordu’daydı. Şimdi parça parça maden arama için ihaleye çıkarılıyor. Ulubey, Korgan ve Altınordu ilçelerimizde 4 alan ihaleye çıkarılacak. İhalenin iptali gerekiyor. Ordu’nun her tarafı maden sahasına çevrildi. HES’ler, taş ocakları, deniz dolgusu, maden sahaları derken yaşanmaz bir il haline getiriliyoruz.” denildi.

 Ülke parça parça satılıyor
    Maden arama için ihaleye çıkarılacak alanlar hakkında bilgi verilen açıklama şöyle: “ Korgan’daki alan1994,39 dönüm ve Korgan-Aybastı arasında (Çakırlı-Bozarmut arası); Altınordu ilçesinde 1832,1 dönüm ve ; Ulubey’de 295,94 dönüm Akoluk Mahallesi’nde; 167,67 dönüm Ebemçukuru-Şekeroluk arası. Bu da gösteriyor ki, ülke parça parça satılıyor.” denildi.
    Mücadelemiz sürecek

   Yöre insanlarını, parti, sendika, dernek, odaları erkenden hareket etmeye çağıran ORÇEV yönetim kurulu, açıklamasında, “ Maden alanlarının ihalesi 24 Mayıs 2022 tarihinde yapılacak. Öncelikle bu ihalenin yapılmaması için sesimiz yükseltmemiz, hukuki süreci başlatmamız gerekir. Tüm partiler, sendikalar, dernekler, odalar birlikte hareket etmeli ki,
 Başarılı olunsun. Toprağımız, suyumuz yok ediliyor. Toprağın üsti altından değerlidir. Bu nedenle şirketler para kazanacak diye geleceğimizin yok edilmesine izin vermeyelim.” denildi. 

Hakkında: semanur

Kontrol Ediliyor

ANNE OĞUL YAN YANA TOPRAĞA VERİLDİ

ANNE OĞUL YAN YANA TOPRAĞA VERİLDİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.