https://www.unyegundemhaber.com/

Ordu’da “Hatırlanmak Bir Gün Değil, Her Gün” Projesi

Ordu’da “Hatırlanmak Birgün Değil, Her Gün” Projesi

Vali Tuncay Sonel, il genelinde tespit ettirdiği 2 bin 112 yetim ve öksüz çocuğu sevindirdiği sosyal sorumluluk projesinden sonra engeli olan vatandaşlarımıza da gönlünü açtı.

Vali Tuncay Sonel, yetim ve öksüz çocuklarımızda olduğu gibi, engeli olan vatandaşlarımız için de daha önceki görev yerlerinde uyguladığı ve “Hatırlanmak Birgün Değil, Her Gün” adını verdiği sosyal sorumluluk projesini Ordu’da da başlattı. “Hatırlanmak Birgün Değil, Her Gün” projesi kapsamında, Ordu genelinde yaşayan engeli bulunan vatandaşlarımızın tespiti için bir çalışma başlatan Vali Tuncay Sonel, 19 ilçede engeli olan vatandaşlarımızı tespit ederek, onlara yönelik çalışmalarla devletin şefkatini ve sıcaklığını hissettirecek. 4 ay önce Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü koordinesi ile 19 ilçemizdeki engeli olan vatandaşlarımızı tespit etme çalışmalarını başlatan Vali Tuncay Sonel, bir yandan da geldiği ilk günden itibaren engeli olan vatandaşlarımızı ve ailelerini evlerinde ziyaret etmeye devam ediyor.

Bugün de engeli olan vatandaşlarımızı evlerinde ziyaret eden Vali Sonel, ilk ziyaretini Avcı Ailesine yaparak, ağır Mental Retardasyon ve konuşma bozukluğu yaşayan Ensar Ferhat Avcı’nın durumu ile ilgili bilgi aldı. Ailenin yaşadığı sıkıntı ve sorunları dinledi. Avcı ailesinin isteklerinin anında yerine getirilmesi talimatını veren Vali Sonel, ”Valiliğimizin kapısı sizlere açıktır. Her daim sizlerin yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz” dedi.

İkinci ziyaretini Şen Ailesine yapan Vali Tuncay Sonel, 6 aylıkken prematüre bebek olarak dünyaya gelen, konuşamayan, görmeyen ve yatağa bağımlı olan Mert Can Şen ile yakından ilgilendi.

Erken doğuma bağlı sağlık sorunları nedeniyle görme yetisini kaybeden Mert Can’ın ellerini tutarak iletişim kurmaya çalışan Vali Tuncay Sonel’e, Anne Fatma Şen “Sayın Valim Allah Binlerce kez sizlerden razı olsun. Evimize gelerek hatırımızı sordunuz.

Allah sizlere uzun ömür versin, ayağınıza taş değdirmesin. Dualarımız sizinle” diyerek, duygularını dile getirdi.“Allah devletimize zeval vermesin” diyen Vali Sonel, “Yaptığımız bu ziyaretlerle insanlarımızın gönlünü alıyoruz. Aynı zamanda ziyarette bulunduğumuz evlerde ihtiyaç ve sorunları da yerinde görüp anında çözüm üretmeye gayret gösteriyoruz. Sizleri ziyaret etmeyi önemsiyoruz. Ne zaman isterseniz arayabilir, sıkıntı ve taleplerinizi iletebilirsiniz” şeklinde konuştu.

Üçüncü ziyaretini Şahinkaya Ailesine de uğrayarak hatırlarını soran Vali Sonel, doğuştan engelli 20 yaşındaki Melisa Şahinkaya’nın ailesinden sağlık durumu ile ilgili bilgi alarak bir şeye ihtiyaçları olup olmadığını sordu.Ziyaret dolayısıyla Vali Sonel’e teşekkür eden anne Nazmiye Şahinkaya “Sayın Valim Allah sizden razı olsun. Evimize kadar gelerek bizleri ziyaret ettiniz. Sağolun” diye konuştu.

Dördüncü olarak fiziksel ve zihinsel engelli 15 yaşındaki Yusuf Ayaz Kahramanı da ziyaret ederek hatırını soran Vali Sonel, aileye gerekli desteğin yapılacağını söyledi.

Vali Tuncay Sonel’in, ziyaretleri kapsamında beşinci durağı Akyıldız ailesi oldu.22 yaşındaki Tolga ile 8 yaşındaki kardeşi Eren’le bir süre sohbet eden Vali Tuncay Sonel, isteklerini dinledi ve “Devlet olarak vatandaşlarımızın bizlere ilettiği sorunlarını çözmek ve ihtiyaçlarını gidermek için her zaman yanlarında olduğumuzu birkez daha belirtmek istiyorum. İhtiyaçların giderilmesi noktasında ne gerekiyorsa yapılacaktır” diye konuştu.

Akyıldız ailesi, Vali Tuncay Sonel’e ziyaretlerinden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek, teşekkür ettiler.Vali Tuncay Sonel, Selimiye Mahallesinde yaşayan ve bedensel engeli olan 46 yaşındaki Afitap Yılmaz’ı da evinde ziyaret etti. Annesi Neziye Yılmaz ile birlikte yaşayan Afitap Yılmaz’a bir isteği olup olmadığını soran Vali Sonel, Afitap Yılmaz’ın akülü engelli aracının aküsünün bittiğini söylemesi üzerine Vali Sonel “Aküyü hemen alıyoruz. Onu dert etmeyin.

Bizler her daim sizlerin yanındayız” dedi.Afitap Yılmaz’ın 79 yaşındaki annesi Neziye Yılmaz ile de bir süre sohbet eden Vali Sonel, “Biz de sizlerin bir evladıyız. Bir isteğiniz olursa hiç çekinmeden beni arayıp iletebilirsiniz. Fırsat buldukça sizleri tekrar ziyaret edeceğiz. Bizim için sizlerin duasını almak önemli. Engeli olana, yaşlıya, hastaya bakmak kolay değil. Devletimiz her daim sizlerin yanında ve emrindedir. Kapımız sizlere sonuna kadar açık” dedi.Vali Tuncay Sonel’in ziyaretinden dolayı çok mutlu olduklarını ifade eden Neziye Yılmaz, “Ne zaman başımız sıkışsa, devletimizi hep yanımızda gördük. Allah devletimize zeval vermesin.

Sizler de yapmış olduğunuz ziyaretle hanemizi şereflendirdiniz, bizleri çok mutlu ettiniz. Allah sizlerden razı olsun” diyerek, duygularını dile getirdi. Aynı mahallede yaşayan ve ortopedik engeli olan 91 yaşındaki Nezaket Aksu teyzeyi de ikamet ettiği evinde ziyaret eden Vali Sonel, Nezaket teyzenin ve ailesinin hal ve hatırını sordu.

Oğlunun, gelininin ve torunlarının kendisine çok iyi baktığını söyleyen Nezaket Aksu teyze de, “Bugün, bizleri ziyaret etmenizden dolayı çok mutlu olduk. Biz sizlerden razıyız. Allah’ta razı olsun” diye konuştu.Daha sonra aynı mahallede yaşayan zihinsel engeli olan Yunus Kırca ve Mehmet Ölmez’i de ziyaret eden Vali Tuncay Sonel, kendileriyle bir süre sohbet ederek, herhangi birşeye ihtiyaçları olup olmadığını sordu.

Günün sonunda 88 yaşındaki Hamide Öztürk’ü de evinde ziyaret eden Vali Tuncay Sonel, Hamide teyzenin halini ve hatırını sordu. Hamide teyzeye bir isteği olup olmadığını soran Vali Sonel, sağlık durumu hakkında bakımını yapan gelini Neziye Öztürk’ten bilgi aldı. Vali Sonel; “40.435 Engeli Olan Vatandaşımıza Ulaştık” “Hatırlanmak Bir gün Değil, Her gün” projesinin amacı hakkında bilgi veren Vali Tuncay Sonel, şunları kaydetti: “Ordu’muzun 19 ilçesinde, devletimizin şefkatini, merhametini ve sıcaklığını yetim ve öksüz çocuklarımıza, şehit ailelerimize, gazilerimize, dede ve ninelerimize göstermeye çalıştık. 2021 yılının Ocak ayı itibariyle de ‘Hatırlanmak Bir gün Değil, Her gün’ projesiyle kapsamında Ordu genelinde tespit ettiğimiz 40.435 engeli olan vatandaşımıza ulaştık ve bugün itibariyle de 26.860 engeli olan vatandaşımızın evlerine gidilerek kendileri ziyaret edildi.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüzün koordinesinde, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı çalışanlarımız, imamlarımız, öğretmenlerimiz, muhtarlarımız, Büyükşehir Belediye Başkanlığımız, 19 ilçe belediyemiz, kaymakam arkadaşlarımız, Ordu Ailesi olarak engeli olan vatandaşlarımıza giderek, onlara devletimizin şefkatini göstermeye çalışıyoruz. 19 ilçemizde ekiplerimiz Haziran/2021 ayına kadar inşallah tüm engeli olan vatandaşlarımızın evlerine giderek, onlara ulaşacağız. Biliyoruz ki, devletimizin engeli olan vatandaşlarımıza sunduğu çok büyük imkanları var.  Unutulan, en ücra köşede bu imkanlardan haberi olmayan engeli olan vatandaşlarımız olabilir.  Ya da engeli olan vatandaşlarımızın bazı ihtiyaçları oluyor.

Evinin camı kırık mı? Hava soğuksa sobaları yanıyor mu? Evinde eksiği var mı?

Buna benzer şekilde ev ortamları görülüyor. Pandemi şartlarına uygun bir şekilde bu projemize devam ediyoruz. Biz istiyoruz ki, yılın belirli gün ve haftalarında değil, yılın her günü engeli olan vatandaşlarımızın yanında olalım. Onların halini, hatrını soralım.

İsteklerini soralım. Devletimizin her daim onların yanında olduğunu hissettirelim.”

Vali Tuncay sonel, ziyaretleri sırasında evin içinde bulunan diğer çocukları da unutmayarak çeşitli hediyeler verdi. Ayrıca,  mahalle sakinleri ile de sohbet ederek, esnaflara hayırlı kazançlar dileğinde bulundu.

Vali Tuncay Sonel’in engelli bireyleri olan ailelere yaptığı ziyaretlere, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ender Yanık da eşlik etti.

Hakkında: GÖKHAN BEŞİKCİOĞLU

SİTE SAHİBİ

Kontrol Ediliyor

TÜRKİYE-GÜRCİSTAN DOSTLUĞU ÜNYE’DE TAÇLANDI

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı Gürcistan Parlamentosu üyeleriyle Ünye’de buluştu. Gürcistan Trabzon Başkonsolosu Nikoloz Iashvili’nin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir