ORDU’NUN ATIK SORUNU EKONOMİK KAZANCA DÖNÜŞTÜRÜLECEK

Bilgi birikimi ve tecrübesini Ordu’da yaptığı vizyon projeleriyle konuşturan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, şimdi de kentin önemli problemleri arasında yer alan atığı sorun olmaktan kurtaracak bir projenin altına imzasını attı.

Göreve gelir gelmez Ünye, Fatsa ve Perşembe ilçelerinde bulunan vahşi atık depolama alanlarını kapatarak köklü bir soruna el atan Başkan Güler, diğer belediyelere örnek olan bir çalışmayı hayata geçirdi. Deneyim ve bilgisini diğer projelerde olduğu gibi bu konuda da kullanan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, vatandaşların büyük rahatsızlık duyduğu atıktan şimdi de elektrik üretilmesini sağlayacak çalışmaları başlattı.

ATIK EKONOMİK KAZANCA DÖNÜŞTÜRÜLECEK

Her gün 260 ton organik atığın depolandığı Çaybaşı ilçesinde bulunan Katı Atık Düzenli Depolama ve Enerji Üretim Tesisi’nde 2020 yılı itibariyle enerji üretimi çalışmaları başlatıldı. Gaz toplama balonu, gaz motoru, enerji dönüşüm santrali ve kondes ünitesinin kurulumu tamamlanarak tesis çalışmaya hazır hale getirildi. Tesiste yıllara göre artış göstererek 7,0 megawatt (33 bin konut) saat enerji üretilmesi planlanıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) alınacak kesin kabul sonrası enerji üretimi, 2021 yılı Mart ayında başlatılması hedefleniyor. Enerji üretiminin başlatılmasıyla birlikte metan gazını elektrik enerjisine dönüştürülmesini sağlayacak tesiste, atık ekonomik bir kazanca dönüştürülecek. 

ATIK SORUN DEĞİL, FAYDA SAĞLAYACAK”

Atık konusunda yapılan çalışmalarla diğer belediyelere örnek olunduğunun altını çizen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Bir zamanlar vatandaşların şikayetçi olduğu atık konusunu onlara fayda sağlar hale getirileceğiz” dedi.

Başkan Güler, sözlerine şöyle devam etti:

“Şehrimizde güzel işleri ortaya koymak amacıyla büyük bir özveriyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Vatandaşlara büyük sorunlar oluşturan her konuya el atarak problemlere kökten çözüm üretiyoruz. Göreve gelir gelmez vatandaşlarımızın yıllardır şikâyet konusu ettiği atık meselesini sorun olmaktan çıkaracak çalışmalarımızı sürdürdük. Sonucunda vahşi atık depolama alanlarına atık dökülmesini yasaklayıp, buraları rehabilite ettik. Kötü kokudan, çevre kirliliğinden vatandaşlarımızı kurtararak bu alanları onlara kazandıracak çalışmaları başlattık. Yaptığımız bu çalışmalar diğer belediyelere örnek olmaya başladı, bu konu hakkında bilgi almak isteyenler kapımızı çalarak bizlerle istişarelerde bulundu. Şimdi de yaptığımız bir projeyle halkımızın bir zamanlar şikayetçi olduğu atık konusunu onlara fayda sağlar hale getireceğiz. Bu projeyle Çaybaşı ilçemizde bulunan katı atık depolama tesisimizde biriken atıkları elektrik enerjisine çevireceğiz. Böylece atığı bir sorun değil bir kazanç olarak görmeye başlayacağız. Şimdiden tüm Ordu’ya hayırlı olmasını diliyorum. Bundan sonraki süreçlerde de vatandaşlarımız huzuru ve konforu için elimizden geleni yapacağız” 

OBB

Hakkında: Cesur İlkeli

BLOG YAZARI

Kontrol Ediliyor

FATSA’DA İNTİHAR GİRİŞİMİ

Fatsa’da ‘Aşk acısı çekiyorum’ diyerek çatıya çıkan vatandaş, polis ve itfaiye ekiplerinin uzun uğraşları sonucunda …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir