RUSYA’DAN KARADENİZ’DE NÜKLEER BAŞLIKLI TATBİKAT

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Karadeniz’de stratejik nükleer füze kuvvetlerinin yer aldığı geniş kapsamlı tatbikatı başlattı.

Rusya'dan Karadeniz'de nükleer başlıklı tatbikat - 1

 Rusya’nın Ukrayna krizini yeni bir boyuta taşıması beklenen balistik ve seyir füzeleri tatbikatı başladı. 

Rusya'dan Karadeniz'de nükleer başlıklı tatbikat - 2

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile birlikte tatbikatı Kremlin Sarayı’ndaki durum merkezinden izledi. 

Rusya'dan Karadeniz'de nükleer başlıklı tatbikat - 3

Kremlin tarafından tatbikat sırasında yapılan açıklamada, “Devlet Başkanı, tatbikatı durum izleme merkezinden Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile birlikte izledi. Tatbikata Havacılık ve Uzay Kuvvetleri, Güney Askeri Bölgesi, Stratejik Füze Kuvvetleri, Kuzey ve Karadeniz Filoları kuvvetleri ile araçları katıldı” denildi.

Rusya'dan Karadeniz'de nükleer başlıklı tatbikat - 4

Tatbikatta, Havacılık ve Uzay Kuvvetleri, Kinzhal hipersonik füzeleri başarıyla fırlattığı, Kuzey ve Karadeniz Filolarına ait gemiler ve denizaltıların, deniz ve kara hedeflerine Kalibr seyir füzeleri ve Zirkon hipersonik füzeler fırlattığı vurgulandı.

Rusya'dan Karadeniz'de nükleer başlıklı tatbikat - 5

Açıklamanın tam metninde “Astrahan bölgesindeki Kapustin Yar Eğitim test sahasında İskender kara tabanlı seyir füzesi ve Arhangelsk bölgesinde bulunan Plesetsk Uzay Üssü’nden, Yars kıtalararası balistik füzesi Kamçatka’daki Kura test sahasına fırlatıldı. Tu-95MS stratejik bombardıman uçakları tarafından havadan fırlatılan seyir füzeleri Pemboi ve Kura menzillerindeki hedefleri vurdu. Barents Denizi’nin sularından Kuzey Filosu’na ait Karelya stratejik nükleer denizaltısından, Kura menzilinde bir balistik füze ‘Sineva’ (Balistik füze) fırlatıldı” ifadeleri yer aldı.

Rusya'dan Karadeniz'de nükleer başlıklı tatbikat - 6

Stratejik caydırıcılık özelliği taşıyan tatbikatta görevlerin eksiksiz olarak tamamlandığı belirtilerek, “Tüm füzeler belirtilen konumlarda belirlenen hedefleri vurdu” ifadeleri kullanıldı.

Rusya'dan Karadeniz'de nükleer başlıklı tatbikat - 7
Rusya'dan Karadeniz'de nükleer başlıklı tatbikat - 8
Rusya'dan Karadeniz'de nükleer başlıklı tatbikat - 9
Rusya'dan Karadeniz'de nükleer başlıklı tatbikat - 10
Rusya'dan Karadeniz'de nükleer başlıklı tatbikat - 11
Rusya'dan Karadeniz'de nükleer başlıklı tatbikat - 12
Rusya'dan Karadeniz'de nükleer başlıklı tatbikat - 13

NTV

Hakkında: Aylin.G

Kontrol Ediliyor

Vali Sonel, Hane Ziyaretlerini Sürdürüyor

Vali Tuncay Sonel, Eşi Handan Sonel ile birlikte “Hatırlanmak Bir Gün Değil Her Gün” projesi kapsamında engeli olan ailelere ve çocuk evlerine ziyarette bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.