SON DAKİKA: SEFERBERLİK KARARI GELİNCE RUSLAR KAÇMAYA BAŞLADI! DÜNYANIN GÖZÜ PUTİN’DEYDİ, HERKESİ ETKİLEYECEK TEHDİT: ‘GEREKİRSE NÜKLEER SİLAH KULLANIRIM’

Rusya’da yaşanan gelişmeler tüm dünyada şok etkisi yarattı. Ukrayna’da devam eden savaşla ilgili olağanüstü gelişmeler yaşanıyor. ‘Dünya görülmemiş bir çatışmaya girebilir’ uyarıları gelirken Putin’in genel seferberlik ilan edeceği iddia edildi. Söz konusu iddianın ardından Moskova’dan İstanbul’a bilet fiyatları 30 bin TL’ye kadar yükseldi. Öte yandan Rusya’da seferberlikten kaçmanın cezası artırıldı. Putin’den ise ‘kısmi askeri seferberlik’ açıklaması geldi. İşte son dakika haberinin detayları…

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşla ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Son olarak Rusya’da genel seferberlik ilan edileceğinin dedikodularının ortaya çıkmasının ardından dikkat çeken gelişmeler yaşanmaya başladı. Tüm bu iddia ve gelişmelerin ardından dünyanın gözü Rusya’dan gelecek açıklamalara çevrilmişti. Putin’den dünyanın beklediği açıklama gelirken Rusya’da askerlik eğitimi alan gençlerin orduya çağrılacağı öğrenildi. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, çağrılacak yedek askerlerle ilgili açıklama yaptı.

SON DAKİKA: VE BEKLENEN OLDU! KISMİ ASKERİ SEFERBERLİK İLAN EDİLDİ

Putin resmen ‘kısmi askeri seferberlik’ ilan edildiğini duyurdu ve şunları söyledi:

  • Batı’nın amacı Rusya’yı zayıflatmak, bölmek ve yok etmek. Doğrudan 1999’da SSCB’yi böldüler ve şimdi Rusya için zaman geldi. Amacımız Donbas’ı özgürleştirmek, Batı, Rusya ve Ukrayna arasında barış istemiyor.
thumbs_b_c_b871e4e2e9eff87baedfe0d7a68a0da7

ŞOYGU DUYURDU: 300 BİN YEDEK ASKER!

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna’daki savaşta 5 bin 937 Rus askerinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Şoygu ayrıca kısmi seferberlik kapsamında toplam 300 bin yedek askerin çağrılacağını söyledi.

NÜKLEER SİLAH MESAJI!

  • Donbass’ta savaşmak isteyen gönüllülere yasal statü verilmesi emrini verdim. Askerlik eğitimi alan erkekler orduya çağrılacak. Toprak bütünlüğümüzü savunmak için her türlü silahı kullanırım, bu bir blöf değil.

UKRAYNA’DAN İLK AÇIKLAMA: PLANLADIKLARI GİBİ GİTMEDİĞİNİN GÖSTERGESİ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Danışmanı Mykhailo Podolyak Rusya’nın seferberlik ilan etmesinin öngörülen bir durum olduğunu ve bunun savaşın Moskova’nın planladığı gibi gitmediğine işaret ettiğini söyledi.

Podolyak Reuters’a yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “sebepsiz yere savaş çıkarmasının” ve Rusya’nın kötüleşen ekonomik durumununun suçunu Batı’ya atmaya çalıştığını söyledi.

Öte yandan İngiltere’den yapılan açıklamada ise “Putin’in tehditleri ciddiye alınmalı” dendi.

“DİĞER ALANLAR DA ETKİLENECEK; PUTİN’İN ZAMANA İHTİYACI VAR”

Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, Putin’in ‘kısmi askeri seferberlik’ ilanının ardından CNN Türk’te katıldığı canlı yayında kararı şu sözlerle değerlendirdi:

“NATO’nun veya ABD’nin eğilimi Ukrayna’ya sağlamış oldukları destekle Rusya’yı yenmek veya kendi içinde istikrarsızlık yaşaması. Bir yola çıkıldı, burada ABD ve NATO ne kadar mesafe alacağına bakacak. Dünyada nükleer silahlar üzerinden kurumuş bir rekabet var. Ukrayna üzerinden jeopolitik fay hattı kırılıyor, diğer alanlar da etkilenecek. Putin Ukrayna üzerinden elde etmiş olduğu kazanımları kaybetmeme peşinde. Putin, Batı’dan ele geçirdiği silahların benzerini yapıp karşılık verecek ama zamana ihtiyacı var.”

İSTANBUL BİLETLERİ 30 BİN TL’YE KADAR ÇIKTI

Öte yandan Rus vatandaşların en çok gitmeyi tercih ettiği ülkelerin başında da Türkiye’nin olduğu öğrenildi. Moskova’dan İstanbul’a bilet fiyatları 30 bin TL’ye kadar çıktığı bilet fiyatlarının da her geçen dakika yoğun ilgiden ötürü yükseldiği görüldü. Seferberlik iddialarının ortaya atılmasının ardından ülkeden ayrılmak isteyenlerin sayısının giderek arttığı öne sürüldü.

2

ÜLKEDE BİLET BULUNAMIYOR

Rusya’da Putin’in seferberlik açıklamasının beklendiği sırada çok sayıda vatandaş askerlikten kaçmak için Rusya’dan çıkış yolu aramaya başladı. Yaşanan yoğunluğun ardından bilet alımları ve hava yolu sistemleri kilitlendi.

Mynet

Hakkında: aylin.k

Kontrol Ediliyor

FATSA’DA İNTİHAR GİRİŞİMİ

Fatsa’da ‘Aşk acısı çekiyorum’ diyerek çatıya çıkan vatandaş, polis ve itfaiye ekiplerinin uzun uğraşları sonucunda …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir