”TÜRKİYE’DEKİ EN KÜÇÜK BAYKUŞ TÜRÜ OLAN”  İSHAK KUŞU ORDU’DA  KORUMA ALTINA ALINDI

Ordu’da  yaralı halde bulunan “Türkiye’de yaşayan  en küçük baykuş türü olan ” İshak kuşu, koruma altına alındı

Ordu’nun Ünye İlçesinde , gündüz saatlerinden Ünye Devlet Hastanesi bahçesinde yeşillik alanda  sokak  köpeklerin birşeye havladığını gören hastane çalışanları olay yerine gittiğinde   uçamayacak halde bir kuş farketti ve  durumu hastane yönetimine iletti.

Başhekim Sekreteri Mahmut OMAK  durumu  hemen Tarım ve Orman Bakanlığı 11.Bölge Müdürlüğü  Doğa Koruma ve Milli Parklar Ünye Şefi Saygın Yıldırım’a bildirdi.

DKMP Ünye Şefi Saygın Yıldırım Tarafından , yaralı halde bulunan kuşun Türkiyedeki En küçük baykuş türü olan  İshak kuşu (Otus scops) olduğu tespit edildi.

İlk Müdahalesi  Ünye’de Veteriner Hekimi Ali Güngör   tarafından yapılan beslenme bozukluğu nedeniyle  bitkin düştüğü  tespit edilen İshak kuşu (Otus scops) bakım ve tedavilerinin tamamlanması için Doğa Koruma ve Milli Parklar Ünye Şefliğince veteriner hekim kontrolüne alındı.

                Türkiye’de popülasyonu azalma eğiliminde olan tarım arazilerindeki fare ve diğer kemirgenleri avlayarak doğal dengeye katkı sunduğu için “tarım dostu” olarak bilinen İshak kuşu tedavi, bakım ve rehabilitasyon süreci tamamlanıp tamamen iyileştikten sonra tekrar doğaya salınacak

Hakkında: semanur

Kontrol Ediliyor

ANNE OĞUL YAN YANA TOPRAĞA VERİLDİ

ANNE OĞUL YAN YANA TOPRAĞA VERİLDİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.