TÜRKSAT 5A UYDUSU UZAYA FIRLATILDI

Türksat 5A uydusu Space X firmasıyla uzaya fırlatıldı.4 ay sonra yörüngeye oturacak uydudan ilk sinyal 35 dakika sonra geldi.

Türkiye’nin 5’inci nesil uydusu Türksat 5A, Space X firmasına ait Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatıldı. Fırlatma Türkiye saati ile 05.15’de ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü’nden gerçekleşti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Türksat AŞ Genel Müdürü Cenk Şen ve beraberindekiler, uyduyu fırlatma merkezinde düzenlenen törende izledi.

Şu anda hizmet veren haberleşme uydularını destekleyecek olan Türksat 5A uydusu, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’i kapsayacak şekilde 1728 Megahertz kapasiteyle televizyon yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sunacak. İstasyonlar aracılığıyla tüm yörünge ve alt sistem kontrolleri gerçekleştirilecek uydu, daha sonra 31 derece doğu yörüngesine yerleşerek faaliyetlerine başlayacak.

YOLCULUĞU 4 AY SÜRECEK

Uydunun kontrolü, Gölbaşı Uydu Yer İstasyonu’na devredilecek ve buradan gönderilecek komutlarla uydu yaklaşık bir ay boyunca performans testlerine tabi tutulacak. Yeni “Ku” frekans bandına sahip bir uydu olan Türksat 5A, 12 kilovat faydalı yük gücüyle hizmete girecek. Türksat 5A’nın, 31 derece doğu yörüngesindeki konumuna ulaşmak için yapacağı yolculuğun yaklaşık 4 ay sürmesi ve bu yılın ikinci çeyreğinde hizmete başlaması bekleniyor. 

Uydunun devreye girmesiyle Türkiye’nin aktif uydu sayısı 4 olacak. Türksat 5A’nın önceki jenerasyon uydularına göre kapasitesi yüzde 45, ömrü iki kat daha fazla olacak.

İLK SİNYAL GELDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, uydunun fırlatılmasından 35 dakika sonra ilk sinyal alındığını açıkladı. Karaismailoğlu, 5B ve 6A uydularının fırlatılmasının geleceğini ifade ederek, “Şu anda imalatları tamamlanan ve testleri yapılan Türksat 5B uydumuzu da haziran ayında fırlatmayı planlıyoruz” dedi. (AA)

Hakkında: GÖKHAN BEŞİKCİOĞLU

SİTE SAHİBİ

Kontrol Ediliyor

FATSA’DA İNTİHAR GİRİŞİMİ

Fatsa’da ‘Aşk acısı çekiyorum’ diyerek çatıya çıkan vatandaş, polis ve itfaiye ekiplerinin uzun uğraşları sonucunda …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir