https://www.unyegundemhaber.com/

VALİ SONEL KADIN GİRİŞİMCİLERİN ÜRETİMLERİNİ YERİNDE GÖRDÜ

Kadınlarımızın yaptığı el emeği ve yöresel ürünlerin değerlendirilmesi, ekonomiye kazandırılması, kadınlarımızın aile ekonomisine, ilimiz ekonomisine, ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamak amacıyla Vali Tuncay Sonel’in girişimleriyle başlatmış olduğu kooperatifleşme, meyvelerini vermeye başladı.

Vali Tuncay Sonel, Ordu genelinde son birbuçuk yolda kurulan 14 Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifinden birisi olan Perşembe Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi tarafından işletilen meyve, sebze işleme ve kurutma tesisini ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile ABC Deterjan Ticaret A.Ş. işbirliği ile uygulanan Yerli Yerinde Taflan Projesi kapsamında Perşembe ilçemizin Babalı mahallesinde kurulan ve Perşembe Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi tarafından işletilen meyve işleme, kurutma ve paketleme tesisinde yapılan üretim hakkında Kooperatif Başkan Yardımcısı Esin Baş ve Kooperatif Yönetim Kurulu Üyesi Gönül Akbaş’tan bilgi alan Vali Tuncay Sonel, Ordu’nun doğal ortamında yetişen elma, armut, hurma, kivi, gibi meyvelerin tesiste kurutularak, satışa sunulmasından mutlu olduğunu dile getirdi.

Ordu Valiliğinin, Aile Sosyal Hizmetler il Müdürlüğü,Kaymakamlıkların ve Belediyelerin desteği ile üreten kadınların emeklerini değerlendirmek için kooperatifleşme çalışmalarına ağırlık verdiklerini belirten Vali Tuncay Sonel, “Bugün, bu tesisimizde gördük ki, çok doğru bir iş yapmışız. Bu tesiste, Karadeniz’in çalışkan ve üretken kadınlarının azmini ve inancını gördük. Bahçelerimizde yetişen ve tüketilmediği için çoğu kez çürümeye terk edilen elma, armut, hurma, kivi gibi meyvelerin bu tesiste kurulmak veya pekmez, marmelat, reçel yapılmak suretiyle değerlendirildiğini görmekten dolayı çok mutlu oldum. Kendilerine her türlü desteği verdik vermeye de devam edeceğiz. Onlar yeter ki üretsinler. Gelişme, kalkınma ancak üretmekle olur. Hep birlikte üreteceğiz.

Ürettiklerimizi satacağız. Böylece hem kendi ekonomimize, hem şehrin ekonomisine, hem de ülkemizin ekonomisine değer katacağız, katkıda bulunacağız. Gayretlerinden dolayı Perşembe Kadın Kooperatifimizin ortaklarını, üyelerini canı-ı gönülden kutluyorum. Onlara destek olan Perşembe Kaymakamımızı, Belediye Başkanımızı, İl ve İlçe Tarım Müdürlüğümüzün değerli yöneticilerine de teşekkür ediyorum” dedi.

Perşembe Kaymakamı Levent Yetgin, Meyve, Sebze İşleme ve Kurutma Tesisi hakkında bilgi vererek, Valilik ve Kaymakamlık olarak ellerinden gelen desteği verdiklerini söyledi.

Tesisin kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Kaymakam Yetgin, “Rabbim muvaffak eylesin. İnşallah bundan sonrada üretim süreci, pazarlama süreci başarılı bir şekilde devam eder.” diye konuştu.

Perşembe Kadın Kooperatifinin aktif olarak üretim yaptığına dikkat çeken Perşembe Belediye Başkanı Mustafa Sayım Tandoğan, “Şu anda kadın girişimcilerimiz, kurdukları kadın kooperatifimiz çatısı altında çalışmalarına devam ediyor. Kuruluş aşamasında biraz sıkıntılar çektik, Ama şu anda ürünlerimiz piyasaya çıktı. Bölgemizde bulunan ziyan olan meyveleri burada kurutma yöntemiyle, konserve yöntemiyle piyasaya kazandırıyoruz. Burada emeği geçen kooperatif üyelerimize çok çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz ise, Tarım ve Orman Bakanlığının da destekleriyle kurulan tesiste meyvelerin işlenerek ekonomiye kazandırıldığını ifade ederek, “Kurutma tesisinde aynı zamanda üretilen meyvelerin işlenmesi ve değerlendirilmesini de gerçekleştiriliyor. Çeşitli ürünler burada marmelata, pekmeze, meyve kurusuna dönüştürülmek suretiyle ekonomiye katkı sağlanmaya çalışılıyor. Bugüne kadar Bakanlık olarak, Ordu Valiliğinin katkılarıyla kadınlarımıza her türlü desteği verdik, bundan sonra da kadın çiftçilerimize her türlü desteği vermeye devam edeceğiz” dedi.

Kooperatif üyesi kadın girişimci Esin Baş ve Gönül Akbaş da tesisin kurulma amacından ve yapılan işlemlerden bahsettiler. Kadın girişimci Esin Baş, “Perşembe Üretici Kadınlar Derneği olarak başladığımız bu yolda, Perşembe Üretme İşletme Kadın Kooperatifi olarak devam ediyoruz. 7 ortak ve 50 kadın üyemiz var. Kadınlarla birlikte çok güzel işler yapıyoruz, bütün meyve ve sebze aklınıza gelebilecek bütün ürünleri burada kurutabiliyoruz, işleyebiliyoruz. Çok güzel meyve kuruları yapabiliyoruz. Günlük bir ton kurutma kapasitemiz var. Burada ürünlerinizi bize getirebilirsiniz. Meyve kurutturmak isteyenler buradan faydalanabilirler. Bizden de ürün temini yapabilirler. Herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Tesiste hiçbir meyvenin atılmadığını ifade eden Kadın Girişimci Gönül Akbaş ise, “Hurma, kivi, ısırgan aklınıza ne geliyorsa bütün meyve ve sebzeleri kurutuyoruz. Biz sadece manevi destek istiyoruz. Yanımızda olsunlar istiyoruz. İnşallah bunu da başaracağız” diyerek, sözlerini noktaladı.

Vali Tuncay Sonel’in, Perşembe Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi tarafından işletilen Meyve, Sebze İşleme ve Kurutma Tesisi ziyaret ve inceleme programına, Perşembe Kaymakamı Levent Yetgin, Stajyer Kaymakam Şule Demirtaş, Belediye Başkanı Mustafa Sayım Tandoğan, İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, Perşembe İlçe Tarım ve Orman Müdürü Engin Derebaşı eşlik etti.

Hakkında: semanur

admin

Kontrol Ediliyor

Vali Erol, Fatsa Melih Koç Anaokulu ve Fatsa AİHL Atölye Açılış Programına Katıldı

Vali Erol, Fatsa Melih Koç Anaokulu ve Fatsa AİHL Atölye Açılış Programına Katıldı Vali Muammer …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir