https://www.unyegundemhaber.com/

Vali Sonel, “Sırası Gelip te Aşısını Yaptırmayan Tek Bir Vatandaşımız Kalmasın İstiyoruz”

Vali Sonel, “Sırası Gelip te Aşısını Yaptırmayan Tek Bir Vatandaşımız Kalmasın İstiyoruz”

Koronavirüs salgını ile mücadelede vaka sayılarının azaltılması için yoğun çaba sarf eden ve işi sıkı tutan Vali Tuncay Sonel, İlçe Kaymakamları ve İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileriyle sık sık bir araya gelerek, değerlendirmelerde bulunuyor.

Bugün de İlçe Kaymakamlarının video konferans yoluyla, Vali Yardımcısı Bayram Gale, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Fatih Aydın’ın katılımıyla bir toplantı gerçekleştiren Vali Tuncay Sonel, yürütülen çalışmaları, yapılması gereken çalışmaları ve alınması gereken tedbirleri ele aldı.

Ağırlıklı olarak aşılama çalışmalarının ele alındığı toplantıda, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Fatih Aydın tarafından pandemi çalışmaları hakkında Vali Tuncay Sonel’e ve İlçe Kaymakamlarına bilgilendirmede bulunuldu.  

Vakaların anlık ve günlük olarak analiz edildiğini ifade eden Dr. Fatih Aydın, risk oluşturan durumları anlık tespit ederek, buna göre tedbirler geliştirildiğini söyledi.

Vali Tuncay Sonel’in sağladığı ilave araç ve personel desteği ile filyasyon ekiplerinin sayısının arttırıldığını , daha kısa sürede ve daha hızlı bir şekilde filyasyon çalışmalarının yürütüleceğini belirten Dr. Fatih Aydın, aşılama çalışmalarına önem verdiklerini dile getirdi.

“Aşı, Pandemi İle Mücadelede En Büyük Silahımızdır”

Pandemi ile en iyi mücadelenin silahının aşı olduğuna dikkat çeken Dr. Fatih Aydın, “Pandemiyle olan mücadelemizde,  filyasyonlar, izolasyonlar, denetimler hepsi aşıya kadar insanlarımızı koruyabilmek içindi, savunabilmek içindi. Ama şu anda elimizde çok güçlü bir silahımız var, o’ da aşılama. Biz artık bu silaha sahibiz. Devletimiz bizim için bu aşıyı temin etti, ücretsiz bir şekilde de bize sundu. Şu andaki esas hedefimiz; hedef yaş gruplarının bir an önce tamamının aşılanmasıdır. Biz biliyoruz ki, aşılanan kişilerde ölüm oranları çok çok düşük. Aşılama yapılarak, ölümlerin bu şekilde önüne geçilmesini istiyoruz. Şu ana kadar aşılanan kişide ölüm vakası görmedik. Dolayısıyla aşılama bu açıdan bizim için hayati öneme haiz. Bir an önce de hedef yaş gruplarımızın özelliklede 60 yaş üstü riskli bireylerimizin aşılanmasını istiyoruz. MHRS üzerinden veya 182’yi arayarak vatandaşlarımız randevu almak suretiyle sağlık kurumlarımıza başvurabilirler. Gerek aile sağlığı merkezlerimize, gerek hastanelerimizde aşı uygulama birimlerimiz var. Tüm vatandaşlarımız buralardan randevu alarak yararlanabilirler” dedi.

“Hedef Nüfusumuzun %72’sini Aşıladık”

Aşının koruyuculuk özelliğine dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, “Bizim sahadaki gözlemlerimiz, aşı olan kişilerin hastaneye gelmedikleri, aşı olan kişilerin yoğun bakıma girmediklerini gördük. O yüzden biz 65 yaş hedef nüfusumuzun şu anda % 72’sini aşıladık. Geri kalan % 28’lik bölümü de inşallah hep beraber halledeceğimizi ümit ediyorum. Bu konuda herkesten destek ve yardım bekliyoruz” diye konuştu.

“Sırası Gelip te Aşısını Yaptırmayan Tek Bir Vatandaşımız Kalmasın İstiyoruz”

Aşı sırası gelip te aşısını yaptıramayan vatandaşlarımıza bir çağrıda bulunan Vali Tuncay Sonel, “Ülkemizde, Bilim Kurulu’nun önerisi ile Sağlık Bakanlığımızca belirlen aşı takvimi devam ediyor. Koronavirüs ile mücadelenin en etkili yolu aşı yaptırmak olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış ve sahada da yansımaları görülmektedir. Biz bir vatandaşımızı dahi bu illet salgın yüzünden kaybetmek istemiyoruz. Her bir insanımız bizim için kıymetli ve değerlidir. Bu sebeple aşı sırası gelen tüm vatandaşlarımızın, hemşehrilerimizin 182’yi arayarak veya Sağlık Bakanlığının MHRS sistemi üzerinden randevu alarak aşılarını mutlaka yaptırmalarını istiyoruz. Kırsal kesimde yaşayan dede -ninelerimize de muhtarlarımız, imamlarımız, onların yakınları randevu almaları konusunda yardımcı olsunlar. Aşılanmayan tek bir vatandaşımız dahi kalmasın. Bu konu çok önemli. ”şeklinde konuştu.

Hakkında: semanur

admin

Kontrol Ediliyor

Orman Yangınları İle Mücadele Komisyon Toplantısı Yapıldı

Orman Yangınları İle Mücadele Komisyon Toplantısı Yapıldı Orman Yangınlarının Önlenmesi ve Söndürülmesinde Görevlilerin Görecekleri İşler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir