YURT DIŞI FINDIK TALEBİNİN ARTMASI FİYATI ETKİLİYECEK Mİ?

Serbest piyasada fındık fiyatları 33 TL’ye çıkıp kaldı. Son günlerde dövizdeki artış,  noel öncesi yurt dışından gelen talepler iç piyasada fiyatları yukarı doğru çıkartmıştı.
17 Aralık Cuma günü Ordu’da 50 randımanlı kabuklu fındık 33 TL’den işlem görüyor. Serbest Piyasada fındık fiyatları 2 doların üzerinde seyrederken, TMO’nun fiyatı dolar karşısında eridi.
TMO’nun bu sezon açıkladığı 26.5 TL’lik alım fiyatı 3.1 dolara denk geliyordu. Son dönemde doların yükselmesiyle birlikte  TMO’nun fiyatı 1.6 dolara kadar düştü.

TMO DOLAR ÜZERİNDEN Mİ SATACAK YOKSA TL Mİ?
TMO’nun 120 bin tonun üzerinde fındık aldığı hesaplanıyor. TMO deposundaki fındıkları serbest piyasada fındık bitmesinden sonra piyasaya sürecek.
Akıllardaki soru şu TMO fındıkları dolar endeksli fiyatla mı yoksa TL bazında mı satacak. TL bazında satılması halinde fındık piyasası için iyi olmayacağı ifade ediliyor.

TMO’nun fındık satarken 3.1 doların üzerinde bir fiyatla fındık satmasının piyasayı olumlu etkileyeceği şimdiden konuşuluyor. Bazı İhracatçıların, TMO’dan fındık almak için Tarım  Bakanı ile görüşme zemini aradıkları konuşuluyor.

Hakkında: admin

Kontrol Ediliyor

ÜNTİD’DEN TARİHİ VE VİTRİNSEL TALEP…

Dününe sahip çıkmak, yarınına hizmettir. Küçük dokunuşlar, büyük anlamlar ifade eder…ÜNTİD olarak her zaman kentimizin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.