BAŞKAN GÜLER’DEN AÇIKLAMALAR

BAŞKAN GÜLER’DEN AÇIKLAMALAR

TOPLU TAŞIMADA DESTEK MÜJDESİ

“ORDU’NUN HER NOKTASINDA ÇALIŞMA YAPIYORUZ”

“KLASİK BELEDİYECİLİK TANIMINI DEĞİŞTİRDİK”

“DÜNYANIN SAYILI DALGA ENERJİ TESİSLERİNDEN BİR TANESİNİ ORDU’YA KURACAĞIZ”

“’DUYGUDAŞLIK’ TERİMİNİ TÜRK SİYASETİNE KAZANDIRMAK İSTİYORUM”

“215 ADET İŞ MAKİNASI ALDIK”

Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi 2023 yılının ilk meclis toplantısını gerçekleştirdi.

Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak Ayı Olağan Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in Başkanlığında yapıldı. Gündem maddelerine geçmeden önce Büyükşehir Belediyesinin yatırımları hakkında meclis üyelerine bilgilendirmelerde bulunan Başkan Güler, yapılan çalışmaların gösterildiği tanıtım videosunun ardından önemli açıklamalarda bulundu.

“ORDU’NUN HER NOKTASINDA ÇALIŞMA YAPIYORUZ”

Ordu’nun her yerinde çalışma gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Güler, 2023 yılı ile birlikte Ordu’nun da yeni bir yüzyıla başladığını söyledi. Büyükşehir Belediye Meclisi ile birlikte çok güzel işlere imza attıklarını aktaran Başkan Güler, “2023 yılı ile Türkiye Cumhuriyeti yeni yüzyıla girdi. Dolayısıyla Ordu’da yeni yüzyıla girdi. Göreve geldiğimiz günden bu yana meclisimiz ile birlikte çok güzel işler yaptık. Şuanda her yer şantiye durumunda, 320 noktada çalışmamız var. Gerek belediyemiz gerek OSKİ gerekse şirketlerimizin çalışmaları yoğun bir şekilde sürüyor. Bu çalışmalar zor tabiat şartlarında devam ediyor” dedi.

“KLASİK BELEDİYECİLİK TANIMINI DEĞİŞTİRDİK”

Klasik belediyeciliğin tanımını değiştirdiklerini ifade eden Başkan Güler, Ordu’da yeni alanlarda önemli işler başardıklarının altını çizdi. Başkan Güler, şunları kaydetti:

“Biz klasik belediyeciliğin tanımını değiştirdik. Yol, su, çöp, kaldırım, asfalt zaten olması gereken çalışmalardı. Biz bunun dışında çok farklı konulara da girdik. Çünkü belediyeciliğin tanımında bölgenin menfaatleri ve kaynaklarını verimli bir şekilde kullanmak. Burada en önemli kaynak insan ve bunun dışında doğal kaynaklarımız. Biz denizi kullandık. Ro-Ro yüklemleri, kruvaziyer ziyaretleri başlattık. Denizi hem ticarette hem turizmde hem balıkçılıkta kullanmaya başladık. Bunun için tekne üretimi gerçekleştirdik. Ordu en küçük büyükşehir, ama burada bu çalışmalarla farklı bir faaliyetler dizisini başlatmış olduk. Kışı kullanmaya başladık. Sadece yaz aylarını kullanıyorduk, şimdi 4 mevsim yaşıyoruz. Pandemi bize çok şey öğretti. Tarımın önemini gördük. Tüm bu çalışmalar bir bütün halinde devam ediyor. Su güvenliği, küresel ısınma çok önemli. Yeni yüzyılda karşılaşacağımız noktalar bunlar.”

“DÜNYANIN SAYILI DALGA ENERJİ TESİSLERİNDEN BİR TANESİNİ ORDU’YA KURACAĞIZ”

Enerji alanında çok önemli bir çalışmaya imza atacaklarını vurgulayan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, dalga enerjisi için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Dünyanın sayılı tesislerinden bir tanesini Ordu’ya kuracaklarının müjdesini veren Başkan Güler, şöyle konuştu:

“Biz şimdi Karadeniz’in dalgalarını seyretmekle kalmayacağız bu dalgalardan enerji üreteceğiz. Bunlar Türkiye’de bir yenilik. Dünya da sayılı belki de en büyük dalga enerjisi tesisini kuracağız. Bunlar tam bir vizyon meselesi. Bu çalışmaları hep birlikte yapacağız”

“’DUYGUDAŞLIK’ TERİMİNİ TÜRK SİYASETİNE KAZANDIRMAK İSTİYORUM”

Ordu’nun çatışma kültürü ile çok şey kaybettiğini kaydeden Başkan Güler, duygudaşlık içerisinde hareket edilmesi vurgusu yaptı.

‘Sevgiyi büyütmek istiyoruz’ diyen Başkan Güler, şunları söyledi:

“Biz Büyükşehir olarak, ben de sizin başkanınız bir kardeşiniz olarak sizden beklediğim birkaç nokta var. Bir tanesi siyasi görüşünüz ne olursa olsun duygudaşlık üzerinde duracağız. Bu tabiri Türk siyasetine kazandırmak istiyoruz. İlkesel ve ilkeli hareket edeceğiz, erdemli hareket edeceğiz ve duygudaşlığı oluşturacağız. Görüş ne olursa olsun aynı duygularla hareket edeceğiz. Ordu hep gündelik taktiklerle yürümüş, daha çok çatışma kültüründen beslenmiş. Bunlardan çok şey kaybettik. Bizim burada bir stratejimiz olacak, yapacağımız şey ise Ordululuk kimliği ve aynı zamanda yeni yüzyılın Türkiye yüzyılı olduğunu düşünerek şeffaf hareket edecek, ilkeli davranacak bir tavrımızın olması gerekiyor. Biz burada başı çekebiliriz. Bizim küçük bir Büyükşehir olmamız önemli değil. Bu fiziksel bir orantı meselesi değil, bu tamamen ilkesel bir konu. Ben çatışma kültürünü öne almıyorum. Meclis üyelerimizden de Ordu’ya daha fazla iş yapmamızı bekleyerek birlik ve beraberlik içerisinde sevgiyi büyütmek istiyoruz. Ordu’ya gelirken kullandığım ilk cümle buydu”

“215 ADET İŞ MAKİNASI ALDIK”

Kış aylarının gelmesi ile karla mücadelede hazırlıklarını yaptıklarını ifade eden Başkan Güler, kış ayında da vatandaşların yaşam kalitesini en konforlu şekilde yürütmek istediklerini aktardı.

Belediyeye yeni iş makinaları kazandırdıklarını ve belediyeyi mal sahibi yaptıklarını söyleyen Başkan Güler, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Havalar çok güzel gidiyor. Kışın tam ortasındayız. Dolayısıyla kışa karşı hazırlıklı olmamız gerekiyor. Arkadaşlarımız tüm çalışmalarını yaptılar. Yaklaşık 600’e yakın iş makinamız var, 215 adeti bizim kendi malımız. 16 milyon TL’ye 7 iş makinası daha aldık. Mal sahibiyiz. Kendi malımızla iş yapıyoruz. Zor bir coğrafyadayız ve alan olarak İstanbul’dan daha büyüğüz, yol olarak Türkiye’nin en uzun yol ağına sahibiz. Ama biz kışında yaşam kalitemizi sürdürmek istiyoruz. 2 metre kar olduğunda da biz kar festivali yapıyoruz. Altınordu, Ünye ve Fatsa ilçelerimiz dereler üzerine kurulmuş. Biz burada yaptığımız temizlik çalışmalarında 2 bin 200 kamyon malzeme taşıdık. Bunları yaptığımız için çok şükür Ordu’da şuana kadar ciddi bir sel olmuyor. Belediyecilik açısından tüm tedbirlerini aldık.”

BAŞKAN GÜLER’DEN TOPLU TAŞIMADA DESTEK MÜJDESİ

Ocak Ayı Meclis Toplantısında Başkan Güler’den önemli bir müjde geldi. Başkan Güler, açıklamasında Elektronik Seyehat kartı (Ordumkart) kullanan şehit yakınları, gazi, öğrenci, 65 yaş üstü, PTT, jandarma, zabıta, denetimci, basın, ağır engelli, engelli ve emniyet mensupları için ödenen biniş başı desteklerde artışa gittiklerini belirtti.

Bu kapsamda öğrenciler için belediye tarafından ödenen biniş başı ücret 2 lira 30 kuruş oldu. Öğrenciler için 4.80 olan toplu taşıma ücretinin 2.30’nu belediye karşılayarak öğrenciler artık 2 lira 50 kuruşa yolculuk yapabilecek.

Öte yandan şehit yakınları, gazi, öğrenci, 65 yaş üstü, PTT, jandarma, zabıta, denetimci, basın, ağır engelli, engelli ve emniyet mensupları için ödenen biniş başı ücret ise 3 TL’ye çıkarıldı. Bu çalışma ise 1 Şubat’ta uygulanmaya başlayacak.

Yapılan bu çalışmaların Toplu Taşıma İyileştirme Projeleri tamamlanan Ünye, Gülyalı, Fatsa ve Perşembe ilçelerinde de sürecin hızlanmasını sağlayacak.

70 GÜNDEM MADDESİ GÖRÜŞÜLDÜ

İhtisas komisyonundan gelen raporlar ve dairelerden gelen tekliflerle toplam 70 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında 45 gündem maddesi meclis tarafından kabul edilirken 25 gündem maddesi ise komisyona havale edildi.

Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak Ayı 2. oturumunu 16 Ocak Pazartesi 14.00’te Ordu Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirecek.

Hakkında: semanur

admin

Kontrol Ediliyor

ÜNYE’DE BIÇAKLI SALDIRI

Ünye’de gençlerin karıştığı bıçaklama olaylarına bir yenisi daha eklendi. Ünye’de Kadir D. (33) festival alanından …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir