Deprem Tatbikatı Yapıldı

Deprem Tatbikatı Yapıldı

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Diyanet İşleri Başkanlığı iş birliği ile Deprem Anı, “Çök, Kapan, Tutun” ve Tahliye Tatbikatı gerçekleştirildi.

2022 Afet Tatbikat Yılı kapsamında “Afetlere dirençli toplum oluşturma” vizyonu çerçevesinde toplumun tüm kesimlerine yönelik bilgilendirme çalışmalarına devam ediliyor. Bu kapsamda 81 İl’de eş zamanlı olarak Ordu’da Diyanet Akademisi Dini İhtisas Merkezi’nde yapılan “Çök Kapan Tutun” ve Tahliye Tatbikatına, Vali Tuncay Sonel de katıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve AFAD Başkanı Yunus Sezer’in de vide konferans yoluyla katıldığı tatbikatta, aralarında Ordu’nun da bulunduğu 6 il’den bağlantı yapıldı. 

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Işık ile İl Müftüsü Dr. İsmail Çiçek’in hazır bulunduğu tatbikatta, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Ordu’ya bağlanarak, Vali Tuncay Sonel ile canlı bağlantı kuruldu.

Vali Sonel, ”302 Diyanet birimimizde ,6 bin 587 öğrencimize ve diyanet personelimizle tatbikata hazırız. Rabbim her türlü afetten ülkemizi, milletimizi ve insanlığı korusun” dedi.

Daha sonra, Vali Sonel ve beraberindekiler çalan sirenlerin ardından ilk olarak “Çök-Kapan-Tutun” yöntemini uygulayarak sarsıntıların geçmesini beklediler. Deprem sonrası bulundukları binayı terk ederek, güvenli şekilde toplanma alanına tahliye gerçekleşti. Yaralı olanlar hemen tedavi altına alındı.

Deprem anında ve deprem sonrası tahliye sırasında ne yapılması gerektiği uygulamalı olarak icra edilen “Çök Kapan Tutun” ve Tahliye Tatbikatı gerçeği aratmadı.

Tatbikat sonrası Diyanet Tv’ye açıklamalarda bulunan Vali Tuncay Sonel, ”Bugün İçişleri Bakanlığımızın ve Diyanet İşleri Başkanlığımızın, Sayın Bakanımızın ve kıymetli Diyanet İşleri Başkanımızın himayelerinde 81 ilde olduğu gibi Ordu’da da deprem tatbikatı yapıldı. Bizler de Diyanet Akademisi Ordu Din İhtisas Merkezinde bu programı gerçekleştirdik” diye konuştu.

“Diyanet birimi olarak 302 birimimizde, 6 bin 587 personelimize, öğrencimize, arkadaşlarımıza deprem anında yapılması gereken bilgiler verildi” diyen Vali Sonel, “Deprem anında çök, kapan, tutun ve tahliye işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Hem AFAD’ımız, hem Diyanet Vakfımızın arama kurtarma ekibi, hem de UMKE’miz ve diğer paydaşlarımızla birlikte deprem tatbikatı sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildi. Rabbim ülkemizi ve insanlığımızı her türlü afetten korusun” şeklinde konuştu.

Vali Sonel, ”Karadeniz’de yaşıyoruz. Sel ve heyelan başta olmak üzere deprem gibi afetlere de her an hazırlıklı olmamız lazım. Bunun için de tatbikatlar çok önemli. Tüm katılımcı arkadaşlara teşekkür ediyorum” diyerek, konuşmasını tamamladı.

9 Kasım 2022 tarihinde, İçişleri Bakanlığı AFAD Başkanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı KYK Genel Müdürlüğü iş birliğiyle Yurt Müdürlüklerinde Deprem Anı “Çök-Kapan-Tutun” ve Tahliye Tatbikatı yapılacak. 

1999 Düzce Depreminin yıl dönümü olan 12 Kasım tarihinde ise AFAD koordinasyonunda ülkemizde afetlere yönelik farkındalığı artırmak ve deprem anında doğru davranış şekillerini pekiştirmek amacıyla 81 ilde tüm vatandaşlarımızın katılımıyla “Çök-Kapan-Tutun” tatbikatı gerçekleştirilecek.

Hakkında: semanur

admin

Kontrol Ediliyor

AYBASTI FESTİVALLE COŞTU

AYBASTI FESTİVALLE COŞTU AYBASTI PERŞEMBE YAYLASINDA BU YIL 916.SI DÜZENLENEN ORDULU MUSTAFA PEHLİVAN YAĞLI GÜREŞ …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir