DÜNYACA ÜNLÜ AKKUŞ FASULYESİ MİGROS MAĞAZALARINDA

DÜNYACA ÜNLÜ AKKUŞ FASULYESİ MİGROS MAĞAZALARINDA

ORDU FASULYENİN BAŞKENTİ OLUYOR

HEDEF 6 MİLYON TL GELİR ELDE ETMEK

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in gelir getirici projeleri arasında yer alan tarım ve hayvancılık çalışmaları kapsamında verilen desteklerle üretilen organik Akkuş fasulyesi Türkiye’nin dört bir yanındaki tüketicilere ulaşıyor. Bu kapsamda Migros zincir mağazalarında haziran ayında deneme amaçlı satışa sunulacak 10 ton organik Akkuş fasulyesinden 400 bin TL gelir elde edilmesi planlanıyor. Öte yandan gelecek yıl yapılacak anlaşma ile bu rakamın 6 milyon TL’ye çıkartılması hedefleniyor.

Ordu’nun Akkuş ilçesinde yetişen ve Türk Patent Enstitüsü tarafından ‘coğrafi işaret’ alarak tescillenen Akkuş şeker fasulyesinde üretimin artırılması ve ürünün hak ettiği değeri alması amacıyla çalışmalar devam ediyor. Yapılan desteklemeler ile üretimi artan Akkuş fasulyesi tüm Türkiye’de mağazaları bulunan Migros aracılığı ile satışa sunulacak. 750 gr paketlerde haziran ayı içeresinde satışa sunulması planlanan fasulyelerden ilk etapta 10 ton satılacak.

Türkiye’nin tanınan zincir marketlerinden Migros, Ordu Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde “Beni Hafife Alma Projesi”nin (BHA) katkılarıyla Akkuş Ziraat Odası tarafından üretilen organik fasulyeler ülkede bulunan Migros zincir mağazalarında tüketicilere ulaştırılacak.

GENEL MÜDÜR SANCAR ESER: “ÜRETİCİLERİMİZE DESTEK VERMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Akkuş fasulyesine verilen destekler ile katma değerinin her geçen gün arttığını belirten ORTAR A.Ş. Genel Müdürü Sancar Eser, “ORTAR A.Ş. olarak coğrafi işareti bulunan Akkuş fasulyesinin satışı ve pazarlanması noktasında önemli çalışmalara imza attıklarını ve gelecek adına güzel projelerin devrede olduğunu” söyledi.

Genel Müdür Sancar Eser, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatları ile il genelinde tarım alanında önemli çalışmalara imza atmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde organik yumurta satışında olduğu gibi coğrafi işaret alan ve Akkuş’ta üretimi yapılan Akkuş şeker fasulyesinin pazarlanması noktasında önemli çalışmalara imza attık. Yine tüm Türkiye genelinde zincir marketlerinden Migros aracılığıyla Akkuş şeker fasulyesinin satışını yapacağız. İlk etapta 10 ton fasulyenin 750 gramlık paketler halinde satışı yapılacak. Haziran ayında raflarda yerini alacak olan bu satıştan üreticilerimiz yaklaşık 400 bin TL gelir elde etmiş olacak. Yine aynı çalışmayı gelecek yıl daha fazla fasulye yaparak 6 milyon gelir elde etmek üzerine çalışmalarımızı yaptık. Bu zamana kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tüm üreticilerimize hayırlı olsun.”

AHMET KAYA: “VERİLEN DESTEKLER İLE ÜRETİMİ ARTIRIYORUZ”

Organik Akkuş fasulyesinin verilen destekler ile üretiminin her geçen gün artırıldığını söyleyen Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya, ilçede üretilen Akkuş fasulyesine taleplerin her geçen gün artığını söyledi.

Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya, yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Akkuş ilçemizde üretimi yapılan ve Türk Patent Enstitüsü tarafından ‘coğrafi işaret’ olarak tescillenen Akkuş şeker fasulyesi bizim çok önemli. Akkuş fasulyesi hem şekli hem de içerdiği aroması ile diğer fasulyelerden farklı tat ve lezzete sahip. Onun için oldukça talep görmektedir. İlçemizde üretilen organik Akkuş fasulyemize her geçen gün talepler artıyor. Bizde buna paralel olarak üretimi her geçen gün artırıyoruz. Şu an ilçemizde yıllık üretim 500 ile 600 ton Akkuş fasulyesi üretimi yapılıyor. İlçemizde üretimi yapılan Akkuş şeker fasulyesinin Migros zincir market aracılığıyla satışı yapılacak olması bizleri de mutlu etti. Tüm üreticilerimiz adına Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür ediyorum.”

Hakkında: semanur

admin

Kontrol Ediliyor

TDV Arama Kurtarma Ekibi, Yoroz Kent Ormanı’nda Tatbikat Yaptı

TDV Arama Kurtarma Ekibi, Yoroz Kent Ormanı’nda Tatbikat Yaptı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir