KABATAŞ ŞİD ABDAL TÜRBESİ YENİLENDİ

KABATAŞ ŞİD ABDAL TÜRBESİ YENİLENDİ

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in öncülüğünde şehrin manevi mimarlarına sahip çıkan Büyükşehir Belediyesi, Kabataş ilçesi Kuzköy mahallesi sınırları içerisinde bulunan Şid Abdal Türbesi’nde (Şidlü Dede) başlattığı restorasyon çalışmasını tamamladı.

14.yüzyılda geldiği yörenin Müslümanlaşması ve yerleşimine öncülük eden Şid Abdal’a ait olan türbe Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Şube Müdürlüğü tarafından yenilenerek ziyarete açıldı.

SAĞLIKLI BİR GÖRÜNÜME KAVUŞTU

Manevi havasını bozmayacak şekilde restore edilen Şid Abdal Türbesi, çevre düzenleme yapım işi kapsamında yürüyüş yolu begonit küp taş ile yenilendi. Cami ve türbe arasında bir yol oluşturuldu. Türbe içi ve dışı boyandı.  Yola aydınlatma direkleri yerleştirildi. Türbe çevresinde bulunan duvar granit malzemeyle kaplandı. Şid Abdal Türbesi’nin içinde bulunan Şid Abdal’a ait mezar ve sanduka yenilenerek sağlıklı bir görünüme kavuşturuldu.

ŞEHRİN MANEVİ MİMARLARINA SAHİP ÇIKILIYOR

Başkan Dr. Mehmet Hilmi Güler’in göreve gelmesi ardından Büyükşehir Belediyesi, Altınordu ilçesi Selimiye Mahallesi’nde bulunan Buharalı Şeyh Şakir Efendi Türbesi, Ünye ilçesinde bulunan Yusuf Bahri Hz. Türbesini restore ederken, Fatsa ilçesinde bulunan Şeyh Tarakçı Hamid Hocanın kabri ile alanda bulunan 6 kabri yeniledi ve türbe çevresi ile Akkuş ilçesinde bulunan Melik Mehemmed Gazi Türbesi’nin çevresinde düzenleme çalışması gerçekleştirdi.

Hakkında: semanur

admin

Kontrol Ediliyor

TDV Arama Kurtarma Ekibi, Yoroz Kent Ormanı’nda Tatbikat Yaptı

TDV Arama Kurtarma Ekibi, Yoroz Kent Ormanı’nda Tatbikat Yaptı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir