ŞEYH TARAKÇI HAMİD HOCANIN KABRİ YENİLENDİ

ŞEYH TARAKÇI HAMİD HOCANIN KABRİ YENİLENDİ

Kentin tarihi ve manevi değerlerine sahip çıkan Ordu Büyükşehir Belediyesi, Fatsa ilçesinde bulunan Şeyh Tarakçı Hamid Hocanın kabri ile alanda bulunan 6 kabri yenileyerek çevresinde düzenleme çalışması gerçekleştirdi.

Tamamlanan çalışmalar kapsamında alan içerisindeki mevcut mezarların temizliği yapılarak etrafındaki mevcut duvar üzerindeki andezit harpuşta yapımı gerçekleştirildi. Şeyh Tarakçı Hamit Hocaya ait kabrin ve diğer mezarların kaplamaları değiştirildi.  Mevcut duvar üzerindeki ferforje korkuluk ve kapı, alana ait doğal andezit döşeme kaplaması ve alanın aydınlatmasına ait elektrik hattı imalatları tamamlanan alan ziyarete açıldı.

ŞEYH TARAKÇI HAMİD HOCA KİMDİR?

Ordu’nun Korgan ilçesinin Fizme mahallesinden olan Şeyh Tarakçı Hamid Hoca tarak imal ettiği için “Tarakçı Hoca” adıyla tanınıyor. Çocuk denecek yaşta Hacı Mustafa Rumi ile tanışmış ve onun değerlerine bağlanmıştır. Bir ara Tokat’ta eğitim görmüş, asıl eğitimini Çorum’da Hacı Mustafa Rumi’nin medresesinde tamamlamıştır. Manevi eğitimini de tamamlamış olmasına rağmen, irşad görevi verilmemiştir. Bu durumu, onu tanıyanlar, sert mizaçlı olmasına bağlamıştır. Çorumlu Hacı Mustafa Rumi Hakk’a yürüyünce Hacı Mustafa Haki’ye, o Hakk’a yürüyünce Mustafa Taki’nin değerlerine bağlanmıştır. Birkaç defa hacca gitmiştir. Hakk’a yürüyünce Fatsa’ya defnedilen Hamid Hocanın, Mekki yolunun ihvanları arasında anlatılan birçok menkıbesi vardır.

ŞEHRİN MANEVİ DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKILIYOR

Başkan Dr. Mehmet Hilmi Güler’in göreve gelmesi ardından Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Altınordu ilçesi Selimiye Mahallesi’nde bulunan Buharalı Şeyh Şakir Efendi Türbesi, Ünye ilçesinde bulunan Yusuf Bahri Hz. Türbesi restore edilirken, Akkuş ilçesinde bulunan Melik Mehemmed Gazi Türbesi’nin çevresinde düzenleme çalışması gerçekleştirilmişti.

Hakkında: semanur

admin

Kontrol Ediliyor

TDV Arama Kurtarma Ekibi, Yoroz Kent Ormanı’nda Tatbikat Yaptı

TDV Arama Kurtarma Ekibi, Yoroz Kent Ormanı’nda Tatbikat Yaptı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir