TARİHİ KONAKTA RESTORASYON BAŞLADI

TARİHİ KONAKTA RESTORASYON BAŞLADI

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SELİMİYE KONAĞINI RESTORE EDEREK KÜLTÜR VARLIKLARI ENVANTERİNE KAZANDIRACAK

Son yıllarda yaptığı restorasyon çalışmalarıyla tarihi eserleri geleceğe kazandıran Ordu Büyükşehir Belediyesi, Altınordu’da bulunan tarihi Selimiye Konak’ta restorasyon başlattı.

2013 yılında kamulaştırılan Altınordu Selimiye Mahallesi Hamam Sokak’ta bulunan Köymen ailesine ait tarihi konak Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek kültür envanterine kazandırılacak.

Yaklaşık 512 metrekare arsada 172 metrekare kapalı alan üzerine oturan ve 19. yüzyılın sonlarında inşa edilen tarihi konakta söküm işleri yaparak çalışmalara başlayan ekipler, niteliksiz eklerin kaldırılması, temizleme, onarım ve sağlamlaştırma, bütünleme, yenileme işlemleri ardından konağı aslına uygun hale getirecek.

3 KATLI YAPIDAN OLUŞUYOR

Yarım kat bodrum üzerine üç kat olarak inşa edilen Selimiye Konak; kırma çatılı, dıştan dört pahlı alaturka kiremit kaplı ve saçakları tüm cephelerde oldukça dışa taşkın olan, kirişlemesi alttan kaplamalı bir yapıdan meydana geliyor. Girişe avludan uzanan on üç ba¬samaklı bir merdivenle ulaşılan konağın tüm pencereleri giyotin tipten oluşuyor.

Hakkında: semanur

admin

Kontrol Ediliyor

KUMRU ŞEHİR MERKEZİ ASFALTA HAZIRLANIYOR

KUMRU ŞEHİR MERKEZİ ASFALTA HAZIRLANIYOR Ordu Büyükşehir Belediyesi, gerçekleştirdiği yatırımlarla yolların altını da üstünü de …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir