TARİHİ KÖPRÜ TARİH Mİ OLDU

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan SOBİ, Tarihi Taş Köprünün 2023 Turizm Sezonuna yetiştirilmesi için basın açıklaması yaptı.

Sobi açıklamasında;

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği olarak, Kentimize ait tarihi, turistik ve doğal değerlerimizin korunması, restorasyonu ve taşınması ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Gölevi Mahallesindeki yol yapım çalışması esnasında 4 yıl önce bulunan, Osmanlı Döneminin Batılılaşma devri özgün mimari özelliklerini veren ve Güzel Kale Mahallesinde Ümmü Gülsüm Hanımın hayrat çeşmesi ile çağdaş olan bir taş köprü bulunmuştu.

200 yıllık olan bu köprünün yerinde rölövesi yapılmış, toprak dolgu ile güçlendirilerek numaralandırma sistemiyle sökülmüş, kayıt altına alınmış ve Ünye Çamlık Mesire alanında uygun bulunan noktaya yerleştirilmek üzere kaldırılmıştı. Taşıma esnasında problem yaşanmaması ve tahrip olmaması için taş bloklar numara sırasına göre paletlere yerleştirilip Ordu Arkeoloji ve Etnografya Müzesi tarafından kayıtlanarak Ordu Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Daire Başkanlığı tarafından kaldırılmıştı. Ancak geçtiğimiz pandemi döneminin ardından Tarihi Taş Köprü Çamlık Mesire alanına getirilmemiş veya yerleştirilmemiştir. Üstelik aynı dönemlerde Çamlık Mesire alanındaki Osmanlı Mezarlığının konservasyonu ve sergilenmesi hususunda da girişimlerde bulunulmuş ve bu talep kabul görmüştü. Ne yazık ki 4(dört) yıldan bu yana hem taş köprünün akıbeti belirsizdir hem de mezar alanıyla ilgili girişimler hakkında olumlu gelişmeler kaydedilmemiştir.
Tarihi Taş Köprü ile ilgili son bilgiler, ilk koyulduğu Ünye Limanındaki depodan alınıp, yine liman karşısındaki Ordu Büyükşehir Belediyesine ait yerde depolandığı yönündedir. Zaman geçtikçe akıbeti konusunda olumsuz düşünceler oluşmaktadır.

ÜNTİD olarak, Ordu Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Dairesi Başkanlığı ve Park Bahçeler Dairesi Başkanlığından konu ile ilgili acilen bir cevap ve birlikte uygun gördüğümüz alana aslına uygun olarak acilen taşınmasını bekliyoruz. Aksi takdirde Ünye Turizm İşletmeciler Derneği olarak, Koruma Kuruluna şikayet mahiyetinde başvuruda bulunulacaktır.
Ordu Büyükşehir Belediyesinden beklentimiz 2023 Turizm Sezonuna yetiştirilerek Tarihi Taş Köprüye hak ettiği değerin verilmesidir.

Hakkında: semanur

admin

Kontrol Ediliyor

AYBASTI’DA FESTİVAL VAR

AYBASTI’DA FESTİVAL VAR BİN YILLIK FESTİVALDE HEYECAN ZİRVE YAPACAK ORDU GÜREŞE DOYACAK Bin yıllık geçmişi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir