Türk Mutfağı Haftası Münasebetiyle Etkinlik Düzenlendi

Türk Mutfağı Haftası Münasebetiyle Etkinlik Düzenlendi

Vali Tuncay Sonel, Eşi Handan Sonel ile birlikte Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin öncülüğünde, Cumhurbaşkanlığının himayelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinesiyle bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Türk Mutfağı Haftası dolayısıyla gerçekleştirilen etkinliğe katıldı. 

21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası programında bir konuşma yapan Vali Tuncay Sonel, Türkiye’nin kültürel anlamda çok zengin bir ülke olduğunu hatırlatarak, Ordu’nun hem Karadeniz’in hem de ülkemizin en güzel şehirlerinden bir tanesi olduğunun altını çizdi.

Ordu’nun, gastronomi, misafirperver insanı ve turistik yerleri ile görülmeye ve yaşanmaya değer bir şehir olduğunu belirten Vali Tuncay Sonel, amaçlarının Ordu’ya gelen misafirlere doğal ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra yöresel lezzetlerin de tanıtılması olduğunu ifade etti.

Vali Sonel, “Mavisiyle, yeşiliyle, yaylalarıyla, akarsularıyla, turistik yerleriyle, Yason Burnundan Hoynat Adasına, Gaga Gölünden Ulugöl’e, Çambaşı’ndan Perşembe Yaylası Mendereslerine kadar çok güzel bir şehirde yaşıyoruz. Ordu’ya misafirlerimiz geldiği zaman Ordu’daki bu güzelliği görüyorlar, gastronomini de çok zengin.Pancar Çorbası, Galdiriği, Melocanı, Sakarcası, Peziği, Isırgan Yağlaşıyla, fasulye turşusu,taflan turşusu ve diğer yöresel tatlarıyla Ordu görülmeye ve yaşamaya değer bir şehrimiz. Ordu mutfağımızı hem yöremize, hem ülkemize daha çok tanıtırız. Hep beraber Türk Mutfağını, Ordu’muzu nasıl daha iyi yerlere getiririz onun çabasındayız” diye konuştu.

Vali Tuncay Sonel konuşmasının devamında, Ordu genelinde 17 kadın kooperatifi kurulduğunu hatırlatarak, “Karadeniz insanı, Karadeniz kadını çalışkandır. Onların el emeklerinin ekonomiye kazandırılması, paraya dönüştürülmesi, aile ve ülke ekonomisine katkısının olması önemli değerler” şeklinde konuştu. 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ise, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin girişimleriyle başlayan Türk Mutfağı Haftasının çok anlamlı ve kıymetli olduğunu ifade etti.

Büyükşehir Belediyesi olarak hayat geçirilen projelerden de bahseden Başkan Güler, gastronomi alanında Yerel Lezzetler Akademisinin kurulduğunu ve 60 kişinin eğitiminin tamamlandığını belirterek, yöresel lezzetlerin standardize edilmesi gerektiğini söyledi.

Ordu Tarım ve Orman Müdürlüğü ile projeler yaparak, tarım ve hayvancılığın geliştirilmesinin yanı sıra yöresel lezzetlerin iyileştirilmesi konusunda çalışmalar yapıldığını ifade eden Başkan Güler, “Suyuyla, deniziyle, balıyla, ürünleriyle yeşil ekonomi faaliyetleri Türkiye’de ilk defa Ordu’muzda ‘Yeşil Ekonomi’yi başlatmış oluyoruz. Dolayısıyla bir bütün halinde bu çalışmaları yapıyoruz” diye konuştu.

Türk mutfağının Anadolu’nun bereketli topraklarının ürün çeşitliliğinin en lezzetli örnekleri ile bereketlendiğini söyleyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak ise, “Ordu’nun kendine has lezzetleri ile literatürde kendine ait özel bir yere sahiptir. Geleneksel mutfağın bu zenginliği, il sınırları içerisinde farklı kültürlerin bulunmasına dayanmaktadır. Ordu, zengin bitki örtüsü sebze ve meyvelerin olduğu kadar buradaki lezzetlerin de çeşitliliğini beraberinde getirmiş, bu da halk mutfağına yansımıştır. Pancar, mısır, balkabağı gibi ürünlerin hemen her türlü yemeği (pancar çorbası, pancar sarması, mısır çorbası, mısır yağlaşı, mısır ekmeği, kabak muhallebisi vb. ) balığın, özellikle de hamsinin her türlüsü (hamsi buğlama, hamsi köftesi, hamsi tavası, hamsili içli tava ) yapılır. Ayrıca değişik otlarla yapılan yemekler de Ordu mutfağının vazgeçilmezleridir” diyerek, Türk Mutfağı Haftası’nın Türk mutfağının dünyaya tanıtımı için önem arz ettiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından, ODÜ Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Mehmet Kabacık tarafından Türk mutfak kültürü ve Ordu mutfağı konulu seminer düzenlendi.   

Vali Tuncay Sonel, 21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftasına vermiş olduğu hizmet ve katkılardan dolayı ODÜ Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Mehmet Kabacık’a teşekkür belgesi takdim etti.

Vali Tuncay Sonel, eşi Handan Sonel ve beraberinde diğer protokol üyeleri ile birlikte Ordu Büyükşehir Belediyesi Kadın Kooperatifleri stantlarını ziyaret etti. Ziyaret sırasında Vali Tuncay Sonel’in eşi Handan Sonel, yöresel ürünlerden satın aldı.

Programda, 14 çeşit yöresel yemek sunumunun yanı sıra Türk Patent Enstitüsü tarafından ”coğrafi işaret” olarak tescillenen Akkuş İlçesinde yetiştirilen ve lezzetiyle fark yaratan ‘Akkuş Kuru Fasulyesi’ yemeği ile yöresel lezzetlerden olan Kara Lahana Çorbası sunuldu.

Hakkında: semanur

admin

Kontrol Ediliyor

TDV Arama Kurtarma Ekibi, Yoroz Kent Ormanı’nda Tatbikat Yaptı

TDV Arama Kurtarma Ekibi, Yoroz Kent Ormanı’nda Tatbikat Yaptı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir