ÜNYE’DE ENGELLİLER GÜNÜ KUTLANDI

Ünye Belediyesi öncülüğünde düzenlenen ve Ünye Kaymakamlığı ve ilçede faaliyet gösteren engelli derneklerin katılımıyla gerçekleştirilen programda engelliler günü kutlandı. Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı engellilerin bir gün değil yılın her günü hatırlanması gerektiğini belirttiği konuşmasında, “bizler engelsiz ve engelli bireyler olarak aynı toplumun birer parçasıyız. Bu nedenle birbirimizden farkımız yok” dedi.

03 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Ünye Belediyesi Atatürk Parkı Sosyal Tesisleri’nde bir program düzenlendi. Ünye Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı programa Ünye Kaymakamlığı ile Türkiye Sakatlar Derneği Ünye Şubesi, Ünye Bedensel Engelliler Spor Kulübü ve Beyazay Derneği üyeleri katılım sağladı. Siyasi parti ve STK temsilcilerinin de bir araya geldiği programda Engelliler Günü kutlandı.

ENGELLİLER DERNEKLERİNDEN BAŞKAN TAVLI’YA TEŞEKKÜR

Engellilerin sorunlarının da konuşulduğu programda konuşan Beyazay Derneği Ordu Şubesi Başkanı Cihan Çakır programı düzenleyen Ünye Belediyesi’ne ve Başkan Hüseyin Tavlı’ya teşekkür etti.

Ünye Bedensel Engelliler Spor Kulübü Başkanı Nihat Yerlikaya ise “Bugün Engelliler Günü. Bugün burada birlikteliği sağlamamız 10 yılda çok şeyleri aştığımızı gösteriyor. Bir şehrin sokaklarında ne kadar engelli görebiliyorsak bir şehir o kadar kalkınmıştır. Ben Sayın Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Engellilerin sportif yarışmalara katılmaları ve başarı elde etmeleri konusunda ihtiyacı olan ulaşım sorununu başkanımız çözmüştür. Ünye’de engellilere hizmet veren iki adet araç var. Bu belediyemiz tarafından engellilere tahsis edildi. Ayrıca sadece engellilere değil, amatör spor kulüplerine çok ciddi katkı sağladığı için başkanımıza bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Türkiye Sakatlar Derneği Ünye Şubesi Başkanı Arslan Güdek ise “Belediye Başkanımız engelliler konusunda gayet duyarlı ve bu konuda biz de her zaman ona teşekkür ediyoruz. Dernek olarak hayata geçirmek için çalıştığımı bir projemiz var. Bu proje tüm engelli araçlarının tamir, bakım ve onarımını kapsıyor. Bu konuda başkanımız bize yer gösterdi ve kısa sürede projemiz hayata geçecek. Bu nedenle desteklerinden dolayı başkanımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

BAŞKAN TAVLI “AYNI TOPLUMUN BİRER PARÇASIYIZ”

Engelli ve engelsiz bireylerin toplumun birer parçası olduğunu belirten Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “Aynı toplumun birer parçası olarak aslında birbirimizden farkımız yok. Sadece kabiliyetlerimiz noktasında biraz farklılıklarımız var. O farklılıklar noktasında da daha sağlıklı olan bizlerin, adaletli bir şekilde tüm bireylere hizmet imkanı sağlanması noktasında hem STK’lar hem şehrin yöneticileri ve temsilcileri aynı hassasiyet ve sorumluluk içerisinde olmak zorundadır. Allah’a şükürler olsun bu konuda çokça mesafe kat edilmiş ama bütün işler halledilmiş değil. Halledilmesi için ortaya konmuş bir irade ve azim var. Bu da çok önemli” dedi.

BAŞKAN TAVLI “BUGÜN YAPTIĞIMIZ İŞLER BELKİ YARIN BİZİM İÇİN GEREKLİ OLACAK”

Başkan Tavlı her hizmeti samimiyetle yaptıklarını belirterek, “Bir işi önemserseniz, onunla ilgili sorunların çözümü noktasında ortaya bir irade koymakla ilgili gayret gösterirseniz, sorunlar zaten bir bir çözülmeye başlar. Bu şehri engelli ve engelsiz kardeşlerimizle hep birlikte huzurlu bir şekilde yaşanılır bir şehir haline dönüştürebiliriz. Bu nedenle bugün yaptığımız işler belki yarın bizim için gerekli olacak işlerdir. Bugün sağlıklıyız ama şuradan çıktığımızda hangimizin başına ne bir felaket geleceğini kaza ya da hastalık mı olacağını bilemeyiz. Bir pıhtı bile insanın kaderini değiştirebiliyor. Bizim aslında engelli kardeşlerimiz için yapmaya gayret gösterdiğimiz çalışmalar, onların hayatlarını kolaylaştırmak adına yapılan hizmetler aslında yarın da belki bize gerekli olacak. Bizler yerel yönetim olarak; engelli kardeşlerimizin tüm sorunlarını çözme noktasında samimiyetimizi ortaya koyuyoruz” diye konuştu.

BAŞKAN TAVLI, “ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZA POZİTİF AYRIMCILIK YAPILDI

Son 20 yılda Türkiye’de engellilere yönelik ciddi çalışmaların hayata geçirildiğinin de altını çizen Başkan Tavlı sözlerini şöyle sürdürdü; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde son 20 yıldır engelli vatandaşlarımıza pozitif ayrımcılık yapıldı ve özellikle istihdamında ciddi artışlar oldu. Yine evde bakım hizmetlerinden binlerce vatandaşımızın faydalanması sağlandı. Bilmeliyiz ki hepimiz bir engelli adayıyız. Bu bilinçle engelleri hep birlikte kaldırıyoruz ve kaldırmaya da devam edeceğiz. Bu vesile ile buradan siz değerli kardeşlerimizin geleceğe güvenle bakabilmesi için her zaman işbirliği içinde olacağımızı bir kez daha vurgulamak istiyorum. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nüz kutlu olsun.”

KAYMAKAM IŞIK, “ENGELLİLER GÜNÜ’NÜN BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZE VESİLE OLMASINI DİLİYORUM”

Programda konuşan Kaymakam Ayhan Işık, “Engellilerimizin hayatlarını daha da kolaylaştırmak, onları toplumla daha da bütünleşmesini sağlamak geleceğe umutla bakan bireyler olarak onların da toplumsal sorumluluk almalarını mümkün kılmak engelli vatandaşlarımıza yönelik desteklerde en temel amaçtır. Bu duygularla 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü tebrik ediyor, birlik ve beraberliğimize vesile olmasını diliyorum” dedi.

Programda ayrıca Ünye Kaymakamlığı, Ünye Belediyesi ve Beyazay Ordu Şubesi tarafından temin edilen akülü engelli aracı Lise öğrencisi Minel Akçay’a teslim edildi.

Hakkında: semanur

admin

Kontrol Ediliyor

TDV Arama Kurtarma Ekibi, Yoroz Kent Ormanı’nda Tatbikat Yaptı

TDV Arama Kurtarma Ekibi, Yoroz Kent Ormanı’nda Tatbikat Yaptı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir