https://www.unyegundemhaber.com/

“AKILLI YETİŞKİN SAATİ PROJESİ” HAYATA GEÇTİ

“AKILLI YETİŞKİN SAATİ PROJESİ” HAYATA GEÇTİ

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLAR ARTIK GÜVENDE

KAYBOLMA VE SAĞLIK RİSKİNE KARŞI “AKILLI SAAT” ÇÖZÜMÜ

Ordu’da, 65 yaş üstü vatandaşların temel ihtiyaçlarının takibi ve çeşitli sebeplerle evlerinden ayrılarak kaybolmaları durumunda, yerinin konum olarak tespit edilerek en kısa sürede bulunmasını hedefleyen Akıllı Yetişkin Saati uygulaması başlatıldı. Büyükşehir Belediyesi, ücretsiz cihazların dağıtımına başladı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının desteğiyle yürütülen Yaşlı Destek Programı (YADES) kapsamında Ordu’da uygulanan Yaşlıların Yaşam Alanlarında Desteklenmesi (YAŞAD-2) Projesi devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından, evde sağlık, psikolojik destek, evde temizlik, gıda-hijyen paketi, sıcak yemek ulaşım gibi hizmetlerin verildiği projede bir yeniliğe daha imza atıldı.

YADES Akıllı Şehirler Uygulaması kapsamında yaşlı vatandaşların yakından takibinin sağlanması amacıyla 80 Adet Akıllı Yetişkin Saati ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtıldı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler ve Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Seyfettin Bilkay, 2020 yılı TUİK verilerine göre kent genelinde 65 yaş ve üzeri 114 bin 880 vatandaşın olduğunu söyledi.

İLK ETAPTA 80 ADET SAAT DAĞITILDI

Bilkay açıklamasında, “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 65 yaş ve üzerindeki yaşlılarımıza yönelik yapılan çalışmalarla ilgili YADES Hibe Programı dahilinde yaşlılarımıza hizmet sunmaya başlamıştık. Yalnız yaşadıkları tespit edilen vatandaşlarımızın Akıllı Şehirler Uygulaması kapsamında yakından takiplerinin sağlanması amacıyla 80 Adet Akıllı Yetişkin Saati ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ücretsiz olarak dağıtıma başladık” dedi.

CİHAZ DAĞITIMI DEVAM EDECEK

Cihazla ilgili dağıtımın süreceğini ifade eden Bilkay, “İlk etapta YAŞAD 2 Projesi dahilinde Ordu Büyükşehir Belediye sınırları içerisinde hizmete sunduğumuz yaşlılarımıza öncelik verilecek sonrasında bu hizmetten yararlanmak isteyen vatandaşlarımız arasından 65 yaş ve üzeri yalnız yaşayan, ekonomik durumunun asgari ücretin 3/2 oranının altında gelir durumunda olduğu tespit edilen yaşlılarımıza dağıtım sürdürülecek” diye konuştu.

SAĞLIKLA İLGİLİ DURUMLARI TAKİP EDİLEBİLECEK

Cihazın özellikleriyle ilgili bilgi veren Bilkay, “Yaşlılarımızın ilaçlarını düzenli olarak alıp almadığını, gün içerisinde nerede olduğunu, yaşlımızın düşme ve bir kaza geçirmesi anında cihazın bizi uyarmasıyla kısa sürede müdahale edilmesini, yaşlımızın kendini güvende hissetmemesinden kaynaklı kalp atış hızından panik atak geçirip geçirmediği veya diğer sağlık durumunu takip edebiliriz. Bu gibi durumlarda hemen kendisini arayabilir veya en yakın sağlık kuruluşuna bilgi verilerek hemen müdahalede bulunulması sağlanabilir” şeklinde konuştu. 

YAŞLI VATANDAŞLARIN KAYBOLMASININ ÖNÜNE GEÇİLECEK

“Cihaz üzerinde bulunan tuşlar sayesinde yaşlı vatandaşlarımız istediği kişiyle kısa sürede iletişime geçerek kendini güvende hissedecek” diyen Bilkay sözlerini şöyle sürdürdü, “Yaşlı vatandaşlarımızın unutmaya bağlı kaybolmalarının da önüne bu cihaz sayesinde ulaşılacaktır. Cihazın uydu takip sistemi sayesinde belirlenen alanın dışına çıkıldığında cihaz bizlere ve yakınına uyarı verecek, bulunduğu alan uydu takip sistemiyle rahat bir şekilde bulunmuş olacaktır. Cihazın rehberine yakın çevresinden 10 kişi tanımlanarak telefonlarında kurulacak uygulama ile takibi yapılabilmektedir”

Hakkında: semanur

admin

Kontrol Ediliyor

4 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi

4 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi 20.05.2024 ile 26.05.2024 tarihleri arasında Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından yapılan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir