BAŞKAN GÜLER: “ORDU’NUN ESERLERİNİ TÜRKİYE’NİN VE DÜNYANIN GÖRMESİNİ İSTİYORUZ”

BAŞKAN GÜLER: “ORDU’NUN ESERLERİNİ TÜRKİYE’NİN VE DÜNYANIN GÖRMESİNİ İSTİYORUZ”

ORMEK’İN EMEK SERGİSİ

ALTINORDU ORMEK YIL SONU SERGİSİ AÇILDI

Ordu Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (ORMEK) Altınordu şubesinde eğitim gören kursiyerlere ait el emeği ve göz nuru çalışmaların yer aldığı yıl sonu sergisi açıldı. Açılış programında konuşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “ORMEK’lerde 563 farklı alanda eğitim veriyoruz. Biz de yok yok. Sizler için bütün çalışmaları yapmaya hazırız. Çok kıymetli hocalarımız var. Biz istiyoruz ki sanatkârlık ve üretim konularında da başa güreşelim. Bu çalışmaları sadece Ordu değil, tüm Türkiye ve dünya görsün” dedi.

Birçok ilçede vatandaşların bilgi ve beceri yönünü geliştirmelerinin yanı sıra ev ekonomilerine katkı sağlamalarına yönelik faaliyetlerine devam eden Ordu Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (ORMEK) yıl sonu sergilerini sürdürüyor.

Bu kapsamda kurs merkezilerinden bir tanesi olan Altınordu ORMEK’te kursiyerlerin eserlerinden oluşan yıl sonu sergisi kapılarını ziyaretçilerine açtı. Ordu Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilen yıl sonu sergisinin açılış programına Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in yanı sıra protokol üyeleri ve çok sayıda kursiyer ile davetli katıldı.

BAŞKAN GÜLER: “ORMEK’TE YETENEKLERİ KEŞFEDİYORUZ”

Yıl sonu sergisinin açılış programında konuşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, ORMEK’te sıradan bir eğitim vermediklerini ve herkesin içindeki keşfedilmeyi bekleyen yetenekleri ortaya çıkardıklarını söyledi.

Ordu’da çok kapsamlı çalışmalar yaptıklarını ve yapılan bu çalışmalarla kadınların ve gençlerin ekonomiye katılmalarını arzuladıklarını dile getiren Başkan Güler, şöyle konuştu:

“Çok faydalı eserlerin ortaya çıktığı bir serginin açılışını gerçekleştiriyoruz. Ordu’muzda her konuda başa güreşeceğiz. Bir kitap fuarı yaptık, fuarımıza 300 bin kişi katıldı. Bu büyük bir devrim. Ordu düşünen, üreten, yarışan insanların olduğu bir yer. Önce düşüneceğiz. ORMEK’te sıradan bir eğitim vermiyoruz. Önce içinizdeki uyuyan devi ortaya çıkarıyoruz. Ayrıca Beni Hafife Alma diye başlattığımız Türkiye genelinde devam eden bir hareket daha var. Bende başında yer alıyorum. Hiç kimse hafife alınacak durumda değil. Herkes tek tek birer değerdir, herkes kendisine değer verilmesini bekler. Bizler içindeki devleri uyandırmak için yardımcı oluyoruz. Şu anda Ordu Büyükşehir Belediyesi peş peşe ödüller alıyor. Her konuda üretimde, tarımda, kültür ve sanatta. Bu farkındalığı herkesin fark etmesini istiyorum. Biz şu anda 13 bin 500 müracaatla 7 bin 500 kişiye eğitim verdik. Çatılpınar’da kurs merkezi açtık. Yaşam boyu eğitimle aynı zamanda kadınlarımızın, gençlerimizin ekonomiye katılmalarını arzu ediyoruz. Biz istiyoruz ki emekleri paraya dönüşsün.”

“ORDU ÇOK ZENGİN KAYNAKLARA SAHİP”

Ordu’nun her alanda zengin kaynaklara sahip olduğunu ve kaynakları iyi değerlendirerek herkesin faydalanabileceği bir yapıya dönüştürdüklerinin de altını çizen Başkan Güler, şunları kaydetti:

“Ordu yer altı kaynakları, tarım kaynakları ile çok zengin. Ordu’da denizi devreye soktuk. Bu deniz sizleri bekliyor. Bizim toprak bütünlüğümüz yaklaşık 6 bin metrekare. 3 bin metrekare de denizimiz var. Bu deniz tekneleriyle, balığıyla, imkânlarıyla, turizmiyle ve taşımacılığı ile sizi bekliyor. Biz teknelerimiz ile yarısı kadarki kaynağı sizin hizmetinize sunuyoruz. Kendimiz, kompozit teknolojisi ile tekne üretiyoruz. Şu anda yarış tekneleri başta olmak üzere kano ve yelkenli üretimimiz sürüyor. Artık yat ve karavan üretimine geçiyoruz. Tarım ve hayvancılığa verdiğimiz önemle hepimiz üretime dahil oluyoruz.” 

“563 ALANDA EĞİTİM VERİYORUZ, BİZDE YOK YOK”

ORMEK’te 563 farklı alanda eğitim verdiklerini belirten ve sanatkârlık konusunda da başa güreşen bir il olmak istediklerini vurgulayan Başkan Güler, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“ORMEk’lerde sadece el işi değil yemek eğitimi de veriyoruz. 563 farklı alanda eğitim veriyoruz. Biz de yok yok. Sizler için bütün çalışmaları yapmaya hazırız. Çok kıymetli hocalarımız var. Biz istiyoruz ki sanatkârlık konusunda da üretim konusunda da başa güreşelim. Ordu bu sahada da dikkat çeken faaliyetler zincirini sizlerle birlikte sürdürüyor. Birde müjde vermek istiyorum. Kursiyerlerimizin ustalıklarını yeteneklerini gördüğümüz tüm eserlerin ekonomiye kazandırılması amacıyla satış mağazası kuracağız. DAVET Merkezi açtık. DAVET’in her bir harfinin manası var. Deneyim, Araştırma, Verimlilik, Eğitim ve Ticaret çalışmaları yapılacak. Ticaret konusunda DAVET Merkezini adres göstererek ticaret yapabilirsiniz. Hiçbir masraf etmeden DAVET Merkezi’ni kullanabilirsiniz. Sizi bu imkânları sunuyoruz ki ekonomik bağımsızlığı sağlayın. Yaptığınız çalışmaları sadece Ordu değil, tüm Türkiye ve dünya görsün.”

BAŞKAN GÜLER VE PROTOKOL ÜYELERİ SERGİYİ GEZDİ

Yapılan konuşmaların ve eğitmenlere çiçek takdiminin ardından kurdele kesimi ile Altınordu ORMEK yıl sonu sergisi ziyaretçilerine kapılarını açtı. Yoğun katılımla gerçekleştirilen açılışın ardından Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, protokol üyeleri ve davetliler tarafından sergi gezildi.

KURSİYERLERDEN BAŞKAN GÜLER’E TEŞEKKÜR

Açılan çeşitli kurslarda eğitim alan ve Altınordu ORMEK Yıl Sonu Sergisi’nde eserlerini sergileyen kursiyerlerde yıl boyu yaşadıkları deneyimleri ve ORMEK’in kendilerine katkıları konusunda duygu ve düşüncülerini dile getirdiler. Kurslarda çok keyifli zaman geçirdiklerini aktaran kursiyerler, yıl sonu sergisi ile emeklerinin karşılığını aldıklarını ve ürünlerine ilginin yoğun olmasından dolayı mutlu olduklarını belirttiler. ORMEK ile boş zamanlarını çok iyi değerlendirdiklerini ve aile ekonomisine de katkı sağladıklarına değinen kursiyerler verdiği destekler dolayısıyla Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkürlerini ilettiler.

Hakkında: semanur

Kontrol Ediliyor

Ünye Müftüsü Okuş kurbanını TDV’ye bağışladı

Ünye İlçe Müftüsü Hüseyin Okuş, Türkiye Diyanet Vakfına vekalet yoluyla kurban bağışında bulundu. Müftü Okuş, Türkiye Diyanet Vakfının; "Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş" sloganıyla sürdürdüğü vekaletle kurban organizasyonuna destek olmak amacıyla kurban vekaletini TDV Ünye Şubesine verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.