https://www.unyegundemhaber.com/

BİLİNÇSİZ KİŞİLERCE YARALANAN KIZIL ŞAHİN TEKRAR DOĞAYLA BULUŞTU

            Ordunun  ikizce İlçesi Gaziler  Mahallesi’nde Şeref Şahinkaya adlı vatandaş fındık bahçesinde çalışırken  yaralı ve uçamaz durumda yırtıcı bir kuş buldu. Durumu Hemen 112 ‘ ye ihbar etti. Doğa Koruma ve Milli Parklar Ünye Şefi Saygın YILDIRIM tarafından  Kızıl Şahin (Buteo rufinus)  olduğu tespit edilen yırtıcı kuş İlçede hizmet veren İkizce Veteriner  Kliniğine götürüldü. Burada Veteriner Hekim Özkan Azaklı ve Ogün Öztürk  tarafından Kanadından Saçma ile yaralandığı için doku zedelenmesi tespit edilen  Kızıl Şahine gerekli ilk müdahalesi yapıldı. Antibiyotik ve vitamin takviyesi uygulandı.

İlk müdahalesi yapılan yaralı Kızıl Şahin bakım ve tedavilerinin tamamlanması için Tarım ve Orman Bakanlığı 11.Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar  Ünye Şefliği’nce  veteriner hekim kontrolüne alındı. Yaralı Kızıl Şahin yaklaşık 1 haftalık   gerekli tedavi, bakım ve rehabilitasyon süreci tamamlanıp tamamen iyileşip uçma kabiliyetine haiz olduktan  sonra yaralı bulunduğu ikizce ilçesinde  tekrar doğayla buluştu.

Yetkililerden ; Atmacagiller ve Doğangiller Familyasından olan tüm türlerin ( Atmaca , Doğan ,Şahin, Kerkenez gibi ) koruma altında olduğu, Son günlerde Ordu İli genelinde bu türlerde saçma ile yaralanma olaylarının artığı, koruma altında bu türleri vuran kişilerin tespit edilmesi halinde , ( Sosyal Medya Dahil) uygulanacak tazminat bedeli adet başına 13.888 TL olduğu bilgisine ulaşıldı.

Hakkında: Cesur İlkeli

BLOG YAZARI

Kontrol Ediliyor

Orman Yangınları İle Mücadele Komisyon Toplantısı Yapıldı

Orman Yangınları İle Mücadele Komisyon Toplantısı Yapıldı Orman Yangınlarının Önlenmesi ve Söndürülmesinde Görevlilerin Görecekleri İşler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir