ORDU’DA GELENEKSEL BİLGİLER KAYIT ALTINA ALINIYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin biyolojik çeşitliliğine dayalı geleneksel bilgisinin derlenmesi, kayıt altına alınarak korunması amacıyla hazırlanan proje kapsamında , Ordu İlimizde geleneksel bilgilerin kayıt altına alınması devam ediyor.

Proje kapsamında Çaybaşı ilçesi  ilküvez Mahallesi  , Ünye İlçesi  Cevizdere  ve İnkur Mahalleleri , Korgan İlçesi Tatarcık ve Çayırkent Mahallerinde yöre halkı ile görüşmeler gerçekleştirildi.

Çalışmalara öğretim görevlileri   Botanik Uzmanı Doç. Dr.  Hakan YILMAZ ,  Etnobotanik Uzmanı  Dr.Seçil KARAHÜSEYİN, Zootekni Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Kalbiye KONANÇ , Sosyoloji Uzmanı Dr.Samet KILIÇ ile , Doğa Koruma ve Milli Parklar Ünye Şefi  Saygın Yıldırım ve teknik personellerimiz  katıldı.

Projeyle halkın doğal biyolojik kaynaklardan faydalanarak geliştirdiği ilaç, maya, boya gibi geleneksel ürünlere ilişkin bilgilerin derlenmesi ve ulusal geleneksel bilgi veri sistemi oluşturulması hedefleniyor. Ayrıca, proje kapsamında geleneksel bilgiler koruma altına alınıyor.

Proje kapsamında derlenen geleneksel bilgilerin ana kategorileri, sağlık, beslenme, endüstriyel ve tarım- hayvancılık amaçlı geleneksel kullanımlardan oluşuyor.

Proje sonucunda, Türkiye’nin biyolojik çeşitliliğine dayalı geleneksel bilgiler kullanılarak, ürünlerin patentinin yabancılar tarafından alınması önlenebilecek ve geleneksel bilgilere dayalı katma değeri yüksek yeni ürünlerin geliştirilmesine yönelik Ar-Ge faaliyetleri için veri ve bilgi sağlanmış olacak.

Biyolojik Çeşitliliğe Dayalı Geleneksel Bilginin Kayıt Altına Alınması Projesi  Ordu ilimizde bu yıl içerisinde tamamlanacak olup , proje ile geleneksel bilgilerimizin gelecek nesillere aktarımının sağlanması hedefleniyor.

Hakkında: semanur

Kontrol Ediliyor

BAŞKAN KENAN SELİM ARGAN’DAN BAŞHEKİM’E HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

Ak Parti Ünye İlçe Başkanımız Kenan Selim ARGAN, Kadın Kolları Başkanımız Neşe Akgül TİYALOĞLU, Gençlik Kolları Başkanımız Abdulkadir DEMİR ve Başkan Yardımcılarımız ile birlikte Ünye Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ahmet ATEŞ’i ziyaret ederek, yeni görevinin hayırlı olmasını diledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.