ÇÖLYAK HASTALARINA BÜYÜKŞEHİRDEN DESTEK

ÇÖLYAK HASTALARINA BÜYÜKŞEHİRDEN DESTEK

Ordu’da yaşayan ihtiyaç sahibi Çölyak hastalarına Ordu Büyükşehir Belediyesince glütensiz gıda desteği yapılıyor.

Tek tedavisi glütensiz besin diyeti olan Çölyak hastaları ürünleri piyasada bulmakta zorlanıyor, bulsalar da fiyatları oldukça pahalı olan ürünleri temin edemiyor. Çölyak hastalarının bu anlamda hayatlarını kolaylaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacı ile harekete geçen Ordu Büyükşehir Belediyesi glütensiz besin desteğine başladı.

UNDAN CİPSİNE HER ŞEY VAR

Ordu’da başvuruda bulunan ve ekonomik anlamda ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen Çölyak hastalarına glütensiz ürünler teslim ediliyor. İçerisinde glütensiz un, ekmek karışımı, makarna, pirinç, kurabiye, yulaf ezmesi, cips, kakao, puding gibi 6 aylık sürede çölyak hastalarına yetecek ürünler kolilenerek evlerine kadar teslim ediliyor.

“GLÜTENSİZ BESİNLERİ TEMİN ETMEKTE ÇOK ZORLANIYORDUK”

Çölyak hastalığından dolayı glütensiz ürünlerle beslenmesi gereken Gamze Bilgi Yazgan, ürünlerin temin edilmesinin kendileri için oldukça zor olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesinin başlatmış olduğu proje ile artık glütensiz besinlerinin karşılandığını ifade eden Çölyak hastası Yazgan şöyle konuştu:

“Öncellikle çok teşekkür ediyorum. Ben yaklaşık 2 sene önce çölyak hastalığı ile tanıştım. Hastalığım gereği glütensiz besinler ile beslenmem gerekiyor ama bunları temin etmek bizleri çok zorluyor. Çünkü bu besinler çok pahalı. Bu ürünleri keyfi kullananlarda var ama biz ömür boyu bu ürünlerle beslenmemiz gerekiyor. Ancak Ordu Büyükşehir Belediyemizin bizlere bu ürünlerin desteğini veriyor. Böyle bir proje ile çölyak hastalarına besinlerin temin edilmesi bizleri oldukça memnun etti. Tekrar Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımıza bu proje için çok teşekkür ediyorum.”

“BAŞKANIMIZA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Çölyak hastası çocuğu için alması gereken ürünlerin pahalılığından söz eden Fatih Erdol ise “Böyle bir projeyi hayata geçirdiği için öncelikle başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Çölyak ürünleri zor bulunan ürünler. Zaten çok fazla da çeşitleri bulunmuyor. Benim çocuğum çölyak hastası. Cips gibi tatlı gibi ürünleri zor buluyoruz. Diğer ürünlerde oldukça pahalı” dedi.

ÇÖLYAK HASTALIĞI NEDİR?

Buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan glüten isimli bir maddeye vücut bağışıklık sistemi tarafından verilen anormal yanıt sonucu ortaya çıkan bir hastalık olan çölyak, genellikle 1 yaşından sonra glüten içeren besinlerin tüketilmeye başlanması ile birlikte ortaya çıkıyor.

Hakkında: semanur

admin

Kontrol Ediliyor

AYBASTI’DA FESTİVAL VAR

AYBASTI’DA FESTİVAL VAR BİN YILLIK FESTİVALDE HEYECAN ZİRVE YAPACAK ORDU GÜREŞE DOYACAK Bin yıllık geçmişi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir