https://www.unyegundemhaber.com/

İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Sonel’in Başkanlığında Yapıldı

Sektörel gelişmeler ile yatırımları değerlendirmek, sorunları ve çözüm önerilerini ele almak, kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonu sağlamak amacıyla yapılan İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Tuncay Sonel’in başkanlığında gerçekleştirildi.

 Pandemi koşullarına uygun olarak Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen 2021 yılının 2. İl Koordinasyon Kurulu toplantısının başlangıcında bir konuşma yapan Vali Tuncay Sonel, “2021 yılı Mart ayı sonu itibariyle Ordu’da kamu yatırımlarının proje sayısı 261’dir.

Bu yatırımların toplam proje bedeli 6 Milyar 727 Milyon ₺ olup, önceki yıllar harcaması 1 Milyar 746 Milyon ₺, yılı ödeneği 1 Milyar 711 Milyon ₺ ve yıl içi harcaması 124 Milyon ₺’dir“ diyerek, yatırımlarda projelerin toplam bedeline göre %27,81 oranında nakdi gerçekleşme sağlandığını ifade etti. Vali Sonel, ”Ordu’muza yatırımlar konusunda destek veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, ilgili Bakanlıklarımıza, Bölge Müdürlerimize, İl Müdürlerimize, Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza, İlçe Kaymakamlarımıza, İlçe Belediye Başkanlarımıza, emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi. 

İlimizde devam eden yatırımlarla hayata geçirilecek projeleri yerinde görmek, istişare etmek ve değerlendirmelerde bulunmak üzere 12 Mart 2021 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun, 7 Ocak 2021 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, 30 Aralık 2020 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun Ordu’ya geldiğini ve ilin çehresini değiştirecek yatırımların müjdesini verdiğini hatırlatan Vali Sonel, “19 İlçemize destek veren Sayın Bakanlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 Vali Tuncay Sonel, toplantıda, geçtiğimiz günlerde Ordu Üniversitesi yerleşkesi içerisinde yapılacak olan 900 yataklı şehir hastanesi inşaat alanında incelemelerde bulunduğunu ifade ederek, hastane inşaatı tamamlandığında şehir merkezinden hastaneye ulaşımı sağlayacak çevre yolu ile bağlantı yollarının birleştirilerek aynı anda eş zamanlı yapılması noktasında Karayolları, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Sağlık Müdürlüğünün biraraya gelerek, işbirliği ve istişare ile en kısa sürede arazi üzerinde bir çalışmanın yapılmasını istedi. 

Konuşmasında, Türkiye çikolatalı ürünler pazarının 85 yıllık markası olan Sagra‘nın satışı konusuna da değinen ve Sagra’nın OYAK tarafından satın alındığını ifade eden Vali Sonel, “Sagra’nın ilimizde kalmasında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız Hilmi Güler’in büyük destekleri oldu. Sagra’nın ilimizde kalması önemliydi ve kaldı.

Bazı şehirlerin değerleri vardır. Sagra, Orduspor ve olmazsa olmazımız fındığımız” diyerek, OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem ile görüştüğünü ve yönetim kurulu olarak ilk toplantılarını Ordu’da yapacaklarını kaydetti. Yatırımcı kurum ve kuruluşların İl Yatırım Takip Sistemi(İLYAS) girmiş olduğu verileregöre, İlimizde yürütülen 261 adet kamu yatırım projesinden 120 adedinin devameden proje olduğunu belirten Vali Sonel, ”Bu projelerimizden 53 adedi ihale, 4adedi tasfiye, 62 adedi ise proje aşamasında bulunmaktadır.

Yıl içerisinde 22 adetprojede %100 fiziki gerçekleşme sağlanarak yatırımlar tamamlanmıştır.İlimizdeki toplam 261 yatırım projesinin 92 adedi Ordu Büyükşehir Belediyesi veilçe belediyelerine aittir.

İlimizde yatırımlar ağırlıklı olarak, ulaştırma-haberleşme, eğitim, sağlık, turizm, tarım, enerji ve konut ile diğer kamuhizmetleri sektörlerinde yoğunlaşmaktadır” şeklinde konuştu. 2021 yılı Mart ayı sonu itibarıyla yatırımların sektör bazındaki dağılımları ise şöyle; Ulaştırma-Haberleşmesektöründe; tamamlanan 2, devam eden 38, ihale aşamasında 2 adet, proje aşamasında 4 adet olmak üzere toplamda 46 adet proje bulunmaktadır.

Bu projelerin toplam bedeli yaklaşık 3 Milyar 947 Milyon ₺ olup, bugüne kadar toplam 1 Milyar 648 Milyon ₺ harcama yapılarak %41,77 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. 

Eğitim sektöründe; tamamlanan 1, devam eden 8, ihale aşamasında 27 adet ve proje aşamasında 6 adet proje olmak üzere toplamda 42 adet proje bulunmaktadır. Bu projelerin toplam bedeli 285 Milyon ₺’dir. Toplamda 13,6 Milyon ₺ harcama gerçekleştirilerek %4,8oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

 Tarım sektöründe; devam eden 6, ihale aşamasında 13, proje aşamasında 20 adet olmak üzere toplamda39 adet proje bulunmaktadır. Projelerin toplam bedeli 349 Milyon ₺ olup, bugüne kadar 57,9 Milyon ₺ harcanarak %16,6 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Sağlık sektöründe; tamamlanan 9, devam eden 6, proje aşamasında 6 adet olmak üzere toplamda 21 adet proje bulunmaktadır.

Projelerin toplam bedeli 1 Milyar 549 Milyon ₺ olup, 19,2Milyon ₺ harcanarak %61,25 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Turizm sektöründe; tamamlanan 2, devam eden 20, ihalesi aşamasında 1, proje aşamasında 5 adet proje olmak üzere toplamda 28 adet proje bulunmaktadır. Toplam proje bedeli 54Milyon ₺ olan bu yatırımlarımıza bugüne kadar 21,4 Milyon ₺ harcanarak %39,5nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

 Enerji sektöründe; devam eden 1, ihale aşamasında 6 ve proje aşamasında 2 adet olmak üzere toplam 9 adet proje bulunmaktadır. Projelerin toplam bedeli 226 Milyon ₺ olup, 553 Milyon ₺harcama yapılarak %0,2 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

 Konut sektöründe; devam eden 2 ve proje aşamasında 4 adet proje olmak üzere toplam 6 adet proje bulunmaktadır. Toplam proje bedeli 2 Milyon 965 Bin ₺ olan bu projelere toplamda 2 Milyon 194 Bin ₺ harcanarak %73,9 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. 

İmalat sektöründe; proje aşamasında olan 1 adet proje bulunmaktadır. Toplam bedeli 86 Bin ₺ olan bu projeler için bugüne kadar 56 Bin 910 ₺ harcama yapılarak %65 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

 Diğer Kamu Hizmetleri sektöründe; tamamlanan 8, devam eden 38, ihalesi aşamasında 4 ve proje aşamasında 15 ve tasfiye edilen 4 adet proje olmak üzere toplam 69 proje bulunmaktadır. Toplam proje bedeli 312 Milyon₺ olan bu projelere toplamda 107 Milyon ₺ harcanarak %34 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Hakkında: GÖKHAN BEŞİKCİOĞLU

SİTE SAHİBİ

Kontrol Ediliyor

HACI ADAYLARINA EĞİTİM SEMİNERİ VERİLDİ

Ordu İl Müftülüğü koordinesinde 2024 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı ve Hac-Umre organizasyonu yapan acentelerle Hacca …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir