İTFAİYE’DEN KIŞ ÖNCESİ “BACA TEMİZLİĞİ” UYARISI!

İTFAİYE’DEN KIŞ ÖNCESİ “BACA TEMİZLİĞİ” UYARISI!

BACALARI TEMİZLETEREK HEM SOBA ZEHİRLENMELERİNİ HEM DE ÇEVRE KİRLİLİĞİNİ ENGELLEYEBİLİRSİNİZ

Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, havaların iyiden iyiye soğuduğu şu günlerde kış mevsimi gelmeden vatandaşları baca temizliği yaptırmaları konusunda uyardı.

Karbonmonoksit zehirlenmeleri ve kış aylarında çıkan yangınların önemli bir bölümünün bacaların tıkanması sonucu meydana geldiğine dikkat çeken ekipler, kış başlamadan mutlaka bacaların temizletilmesi ve kontrol edilmesi gerektiğini belirtti.

ÜCRETSİZ BİLGİ ALABİLİRSİNİZ

Sonbaharda veya ilkbaharda gündeme gelen baca temizliği soba zehirlenmelerinin de önüne geçiyor. Kirli bir baca, yakıtın doğru yanmasını engellerken oluşan parçacıklar da bacalarda ciddi tıkanıklıklara sebebiyet veriyor. Bu nedenle temiz bir baca yakıtın daha kaliteli yanmasını sağladığı gibi çevre kirliliğini de engellemiş oluyor.

Baca temizliği yaptırmak isteyen vatandaşlar ise yetkili firmalardan, itfaiyenin 0452 233 44 36 numaralı telefonundan veya 112 Acil Çağrı hattından ücretsiz olarak bilgi alabiliyor.

BACALAR KONUSUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

Bacaların yılda en az 1 kez, özellikle kış öncesi itfaiyeye (112) mutlaka temizlettirilmesi gerektiğine dikkat çeken Ordu İtfaiyesi, bacalar konusunda dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı.

Buna göre;

– Lodoslu günlerde havanın ısınmasından dolayı bacalar daha az çeker. Tıkalı bacalar, periyodik bakımdan geçirilmeyen cihazlar, lodosta karbonmonoksit zehirlenmelerine yol açabilir. Bu nedenle böyle havalarda doğalgazlı cihazlar kapatılmalı, sobalar söndürülmelidir.

– Doğalgaz proje ve tesisatları, mutlaka sertifika almış yetkili firmalara yaptırılmalıdır.

– Bacalı cihaz (soba, kombi, şofben vb.) taktırmadan önce mutlaka doğalgaz dağıtım şirketinizden sertifika almış firmalara bacalar test ettirilmelidir. Olumlu baca raporu verilmeden cihaz taktırılmamalıdır.

– Merkezi sistem bulunmayan binalarda, bacasız sistemle çalışan hermetik kombi ve şofbenler tercih edilmeli, her yıl düzenli olarak bakımları yaptırılmalıdır.

– Konutta veya binada doğalgaz tesisatı ve cihazlarla ilgili herhangi bir tadilat yaptırıldığı takdirde (kapı ve pencere değişikliği, cihaz-tesisat yer değişikliği, cam balkon, çatı onarımı, baca tadilatı, kazan yenileme vb.) mutlaka doğalgaz dağıtım şirketine bilgi verilmeli ve onay almadan hiçbir tadilat yapılmamalıdır.

– Bacaların içindeki sıva dökülmelerinin yol açtığı tıkanmalara karşı, standartlara uygun astar çelik baca yaptırılmalıdır.

– Ters rüzgâra karşı bacalara şapka taktırılmalıdır.

– Cihaz bacalarına kesinlikle aspiratör bacası bağlatılmamalıdır.

– Cihazlara baca sensörü taktırılmalı, çalışır durumda olduğu kontrol ettirilmeli, kesinlikle sökülmemelidir. Sensörler, bacaların tıkalı olması halinde cihazın gazını keser.

– Bacalı cihazlar için taze hava teminini sağlayan camdaki menfez (ventilasyon), soğuk vb. gerekçesiyle kesinlikle kapatılmamalı, yoksa hemen taktırılmalıdır. Balkon, cam, PVC gibi malzemelerle kapatıldığı takdirde menfez, atmosfere doğrudan açık olacak şekilde balkon camına yeniden monte ettirilmelidir.

– Baca fleksleri (cihazı bacaya bağlayan esnek boru) ısınmadan ve soğumadan dolayı deformasyona uğradığından, 2 yılda bir yenilenmelidir.

– Bacalı cihazlar 8 metreküpten küçük hacimli yerlere, hacimleri ne olursa olsun balkon, yatak odası, banyo, WC gibi yerlere taktırılmamalıdır.

Hakkında: semanur

admin

Kontrol Ediliyor

TDV Arama Kurtarma Ekibi, Yoroz Kent Ormanı’nda Tatbikat Yaptı

TDV Arama Kurtarma Ekibi, Yoroz Kent Ormanı’nda Tatbikat Yaptı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir