KABATAŞ ŞİD ABDAL TÜRBESİ YENİLENİYOR

KABATAŞ ŞİD ABDAL TÜRBESİ YENİLENİYOR

Ordu’nun Kabataş ilçesi Kuzköy mahallesi sınırları içinde bulunan, 14.yüzyılda geldiği yörenin Müslümanlaşması ve yerleşimine öncülük eden Şid Abdal’a ait olan türbe Büyükşehir Belediyesi tarafından restore ediliyor.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in öncülüğünde şehrin manevi mimarlarına sahip çıkan Büyükşehir Belediyesi, Şid Abdal Türbesi’nde (Şidlü Dede) restorasyon çalışmalarını sürdürüyor.

Manevi havasını bozmayacak şekilde restore edilecek olan Şid Abdal Türbesi, çevre düzenleme yapım işi kapsamında yürüyüş yolu begonit küp taş ile yenilendi. Cami ve türbe arasında bir yol oluşturuldu. Türbe içi ve dışı boyandı.  Yola aydınlatma direkleri yerleştirilecek ve türbe çevresinde bulunan duvar granit malzemeyle kaplanarak sağlıklı bir görüntü elde edilecek.

Başkan Dr. Mehmet Hilmi Güler’in göreve gelmesi ardından Altınordu ilçesi Selimiye Mahallesi’nde bulunan Buharalı Şeyh Şakir Efendi Türbesi, Ünye ilçesinde bulunan Yusuf Bahri Hz. Türbesi restore edilirken, Akkuş ilçesinde bulunan Melik Mehemmed Gazi Türbesi’nin çevresinde düzenleme çalışması gerçekleştirilmişti. Ordu Büyükşehir Belediyesi, Şid Abdal Türbesi’nin içinde bulunan Şid Abdal’a ait mezar ve sandukayı da yenileyerek kısa sürede türbeyi ziyarete açmayı amaçlıyor.

Hakkında: semanur

admin

Kontrol Ediliyor

TDV Arama Kurtarma Ekibi, Yoroz Kent Ormanı’nda Tatbikat Yaptı

TDV Arama Kurtarma Ekibi, Yoroz Kent Ormanı’nda Tatbikat Yaptı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir