https://www.unyegundemhaber.com/

“MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ” SINAVLARI BAŞLADI

VERİMLİLİK VE REKABET İÇİN BÜYÜKŞEHİR BELGELENDİRİYOR

Ordu Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan OREN A.Ş. ile Türkiye’nin öncü belgelendirme kuruluşlarından Lonca Belgelendirme A.Ş. arasında yapılan protokol gereği ücretsiz mesleki yeterlilik belgesi sınavları başladı.

İşsizlik fonundan karşılanan teşvikle birlikte Ordu Büyükşehir Belediyesi, bağlı kuruluşları (OSKİ) ve iştiraklerinde yer alan meslek gruplarındaki personellerine ücretsiz olarak mesleki yeterlilik belgesi sınavları yapılıyor.

ÜLKE EKONOMİSİNİN DAHA DA GÜÇLENMESİNE KATKI SAĞLAYACAK

Pazartesi günü başlayan ve yılbaşından sonrada devam edecek sınavlara yaklaşık 162 kişi katılım yapacak. Yapılan sınavlarla birlikte çalışanlara mesleki yeterlilik belgeleri verilerek, verimlilik ve rekabet gücünün artmasıyla ülke ekonomisinin daha da güçlenmesine katkı sağlaması hedefleniyor. Böylece birimlerin mesleğin gerektirdiği niteliklerin yanı sıra, iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilgi ve becerileri tescillenmiş iş gücüne sahip olması da sağlanıyor.

KUTLU: “BU BELGELER BİR NEVİ MESLEKLERİN EHLİYETİ GİBİDİR”

Belgelendirme Kuruluşları Dernek Başkanı ve Lonca Belgelendirme A.Ş. Genel Müdürü Cengizhan Kutlu yaptığı açıklamada bu belgelerin zorunlu olduğuna vurgu yaparak, “Bu belgeler bir nevi mesleklerin ehliyeti gibidir. Bir meslekle uğraşan kişilerin bu belgeleri olmadan çalıştırılması yasaktır” dedi. Olası bir iş kazasında kişinin sürücü belgesiz araç kullanması gibi cezai işleme tabi tutulduğuna vurgu yapan Kutlu, “Bizler 143 meslekte sınav yapabiliyoruz. İnşaat işçisi, betonarme işçisi, kaynakçı gibi birçok alanda bu sınavları gerçekleştiriyoruz. Çalışma Bakanlığımızın yapmış olduğu istatistiklere göre yeterlilik belgesi olanlar olmayanlara göre yüzde 25 daha az iş kazasına maruz kalmaktadırlar. Bu nedenle yürütülen çalışmaların önemi ortaya çıkmaktadır” diye konuştu.

YAKINDA TÜM İL GENELİNDE UYGULANACAK

Öte yandan yakın zamanda Ordu ilinde yaşayan tüm meslek erbaplarını bu teşvikten faydalandırıp ücretsiz olarak uluslararası geçerliliği olan mesleki yeterlilik belgesi ile belgelendirileceği açıklandı. Bunun için hazırlıkların devam ettiğini belirten yetkililer önümüzdeki süreçte konu hakkında kamuoyuna gerekli bilgilendirmenin yapılacağını söylediler.

Hakkında: Cesur İlkeli

BLOG YAZARI

Kontrol Ediliyor

Başkan Demirci, “Muhtarlarımızla Uyum İçinde Çalışmaya Devam Edeceğiz”

Akkuş’ta 44 mahalle muhtarıyla bir araya gelerek yeni dönemde yapılacak çalışmalara ilişkin istişarelerde bulunan Akkuş …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir