Ordu, TÜBİTAK Projelerinde Büyük Başarı Elde Etti

Ordu, TÜBİTAK Projelerinde Büyük Başarı Elde Etti

Vali Tuncay Sonel, TÜBİTAK’ın 53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında ortaokul ve lise kategorilerinde Samsun bölge finallerine katılarak derece alan takımları kabul ederek, başarılarından dolayı kutladı.

TÜBİTAK ortaokul ve lise kategorilerinde Samsun bölge finallerine katılan 7 lise, 8 ortaokul kategorisinde 15 takımın 9 yöneticisi, 14 danışman öğretmeni ve 35 öğrencisini Valilik toplantı salonunda kabul eden Vali Sonel, finale kalan öğrenci ve öğretmenleri kutlayarak, “Çok değerli ve çalışkan İl Milli Eğitim Müdürümüz nezdinde, bu başarıda emeği geçen tüm idareci, öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyorum. Bu başarının mimarları olan yönetici, öğretmen ve göz bebeğimiz sevgili öğrencilerimizi burada ağırlamaktan mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

“Sizler başarılı oldukça biz mutlu oluyoruz” diyen Vali Sonel, 2022 yılı TÜBİTAK 53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Samsun bölge finallerinde başarı elde eden öğrencileri gelecekte daha iyi yerlerde görmeyi arzu ettiklerini söyledi.

Vali Tuncay Sonel konuşmasının devamında eğitim alanındaki başarılara da dikkat çekerek, “Böyle güzel bir şehirde de güzel bir ekip var, güzel bir eğitim camiamız var, güzel öğretmenlerimiz ve güzel öğrencilerimiz var, güzel idarecilerimiz var. 21 aydır Ordu’dayız. Ordu ailesinin çok değerleri var hem Ordu’da hem Ordu dışında. Geldiğimizde 66 okulun deprem riski vardı. Şu an devletimizin ve hayırsever iş insanlarımızın katkılarıyla 51 okula ulaşmış olduk. 718 derslik yapıyor. Hem özel okullarımızda, hem devlet okullarımızda çok değerleri bir ekip var. Bu ekip çalışması. Sizleri yetiştiren öğretmenlerimizi tebrik ediyorum, sizleri yetiştiren ailelerinize hürmetlerimi sunuyorum. Geleceğimiz Türkiye’sinde siz sevgili öğrencilerimizi, gençlerimizi en güzel yerlerde görmek istiyoruz. İnşallah sizlerin arasından Selçuk Bayraktarlar çıkacak, Nobel Ödüllü Aziz Sancarlar çıkacak, mühendislik alanında, tıp alanında, sosyal bilimlerde inşallah bu memlekete hatta insanlığa hayırlı işler yapacak güzel insanlar çıkacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

TÜBİTAK’ta Ordu’yu temsil edecek öğrencilere başarılar dileyen Vali Tuncay Sonel, 19 ilçedeki tüm eğitim camiasına teşekkür etti.

Vali Tuncay Sonel, 30 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında Samsun’da gerçekleşecek olan TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne Ordu’dan çok sayıda başvuru olduğunu dile getirerek, “Bir önceki yıla göre bu yıl iyi durumdayız. Bu da ilimizde Teknofest’e önem verildiğini gösteriyor” diyerek, sözlerini tamamladı. 

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu ise Vali Tuncay Sonel’in himaye ve destekleriyle Ordu’nun ilk kez TÜBİTAK yarışmalarında finale kaldığının altını çizerek, TÜBİTAK ortaokul ve lise kategorilerinde Samsun bölge finallerinde elde edilen başarının hem devlet okulları, hem de özel okullar arasında dağılım gösterdiğini ifade etti.

Vargeloğlu, “Çok başarılı öğrencilerimiz var. Sayın Valimizin himayeleri ve destekleri ile Ordu tarihinde böyle bir başarı ilk defa oluyor. Dolayısıyla Sayın Valimizin eğitime verdiği destek büyük. Bu da şu anlamda çok kıymetli; fiziki anlamda çok ciddi yatırımlar sizin himayelerinizle gerçekleşirken akademik başarı ve projeler anlamında da çok büyük yatırımlar gerçekleşiyor” diye konuştu.

2022 yılı TÜBİTAK 53. Lise Öğrencileri Araştırma Projelerine 180 proje bölge sergisine katılmaya hak kazanırken, İlimizden 106 başvuru yapıldı ve 19 proje bölgeye davet edildi. 4 proje ise Türkiye finallerine giderek, Ordu TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Danışman Öğretmen Tuncay Yılmaz başkanlığında yazılım alanında bir üçüncülük aldı. 

2022 yılı TÜBİTAK 53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Samsun Bölge Sergisine; Samsun, Amasya, Giresun, Kastamonu, Çorum, Ordu, Sinop, Tokat illerinden 100 proje davet edildi. İlimizden Samsun bölge sergisine davet edilen 14 projeden 7 proje derece aldı.

Birincilik kazanan 4 proje ise, 23-26 Mayıs 2022 tarihlerinde Türkiye finaline katılım sağlayacak.

Hakkında: semanur

Kontrol Ediliyor

ANNE OĞUL YAN YANA TOPRAĞA VERİLDİ

ANNE OĞUL YAN YANA TOPRAĞA VERİLDİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.