Vali Sonel, Çevre Haftası Kutlama Programına Katıldı

Vali Sonel, Çevre Haftası Kutlama Programına Katıldı

Vali Tuncay Sonel, 5-11 Haziran Dünya Çevre Günü ve Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında, Ordu Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen programa katıldı. 

Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nın 1972’de aldığı kararla her yıl 5 Haziran tarihi Dünya Çevre Günü olarak kutlanıyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Mayıs 2022 tarihinde yayınladığı genelgeyle de 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün gerçekleşeceği haftanın ‘Dünya Ortak Evimiz, Sıfır Atık Geleceğimiz’ sloganıyla “Türkiye Çevre Haftası” olarak kutlanmakta.

Bu kapsamda, Ordu Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünde düzenlenen programda bir konuşma yapan Vali Tuncay Sonel, ”Bu yıl, 5-11 Haziran tarihleri arasında İlimizde gerçekleştirilecek etkinliklerle çevre bilincini ve farkındalığını daha üst bir seviyeye taşımayı hedefliyoruz” dedi. 

Ordu’da çevre ile ilgili güzel ve ciddi işler yapıldığına vurgu yapan Vali Tuncay Sonel, “Parklar, bahçeler, piknik yerleri başta olmak üzere nerede olursak olalım yerlere çöp atmayalım, atanları uyaralım. Çok güzel bir şehirde yaşıyoruz. 19 ilçemizle birlikte Ordu, hem Karadeniz’in, hem ülkemizin en nadide şehirlerinden bir tanesi. Yaylaları, şelaleleri, gölleri, Perşembe yaylasındaki menderesleri, misafirperver insanları, Çambaşı yaylası, Keyfalan yaylası, Yason Burnu, Hoynat Adası, sahilimiz hepsi birbirinden güzel bu yerlere gözümüz gibi bakalım” şeklinde konuştu.

Konuşmasında su israfına da değinen Vali Tuncay Sonel, ”Su kullanımına çok dikkat edelim, israftan kaçınalım. Rabbim güzelliği vermiş bu güzellikleri hep birlikte korumaya özen gösterelim. Fidan dikelim, çevreyi koruyalım, çöpler yerlere atmayalım. Araçta seyir halinde iken içilen sigaraları atmayalım, atanlara uyarıda bulunalım. Çocuklarımıza, gelecek kuşaklara, daha yaşanabilir bir dünya bırakalım, çevreyi hep beraber koruyalım” diyerek, konuşmasını tamamladı.

Ordu Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Hüseyin Öztürk, konuşmasında bu yıl Dünya Çevre Gününün “Tek Bir Dünya” sloganıyla kutlandığını söyleyerek, “Doğal çevrenin korunması, sürdürülebilir yaşam çevrelerinin oluşturulması, iklim değişikliği ile mücadele konularında çevre bilincini oluşturmak ana hedefimizdir. Diğer taraftan ana temamız ‘Sıfır Atık’ konusudur. Sıfır atık, israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşum sebeplerinin engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim planı olarak tanımlanabilir. Hedefimiz; ‘Dünya Ortak Evimiz Sıfır Atık Geleceğimizdir’ anlayışı içerisinde ilimizi geleceğe taşımaktır” diye konuştu. 

Konuşmaların ardından, Karşıyaka Ortaokulu öğrencilerinden Arda Özbay ile Taha Çağlar “Çevremiz” ve “Geri Dönüşüm” adlı şiirler, ardından da Karşıyaka Ortaokul öğrencileri tarafından “Çevre Andı” okundu. 

Çevre Haftası dolayısıyla İlkokul ile Ortaokullar arasında düzenlenen resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Tuncay Sonel ve protokol mensupları tarafından verildi. Ödül töreni sonrası ödül alan resimlerin yer aldığı sergi gezildi. 

Dünya Çevre Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında Ordu Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünde düzenlenen program, günün anlamına uygun tişört dağıtımı ve müzik dinletisiyle sona erdi.

Hakkında: semanur

admin

Kontrol Ediliyor

TDV Arama Kurtarma Ekibi, Yoroz Kent Ormanı’nda Tatbikat Yaptı

TDV Arama Kurtarma Ekibi, Yoroz Kent Ormanı’nda Tatbikat Yaptı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir